abd'nin kudüs'ü israil'in başkenti olarak tanıması
06.12.2017 23:07
dün bir büyükelçilik taşıma "planı" olarak dillendirilen ve bugün abd başkanı donald trump'ın açıklamaları ile kesinleşmiş olan durum.
www.bbc.com
"Kudüs'ü artık İsrail'in başkenti olarak tanımanın vakti gelmiştir. Kudüs sadece üç dinin merkezi değildir, artık çok başarılı bir ülkenin de merkezidir. ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması yönünde Dışişleri Bakanlığı'na da direktif vereceğim. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımak bölgede barışın sağlanması için de gerekli bir adımdır. Bugünkü açıklamam İsrail ile Filistinliler arasındaki çatışmaya yeni bir yaklaşımın başlangıcı olacaktır. Tüm bölgeyi tehdit eden radikalleşmeyle mücadele için Başkan Yardımcısı Mike Pence yakında bölgeye gidecek. Son olarak bölgenin tüm liderlerine çağrı yapıyorum, sürdürülebilir barış için bizim çabalarımıza katılsınlar.
twitter.com

israil "mutlu";
www.diken.com.tr
başbakan binyamin netanyahu;
"Başkan Trump'a sonsuza dek minnettar olacağız."

diğer tepkiler;

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu;
ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz.
Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir.
twitter.com

Filistin Devlet Başkanı mahmut abbas: “Uzun yılardan beri ABD rol yapıyordu. Bu İsrail’e verilmiş bir mükafattır. Bu aşırılıkçı örgütlere yardım edecektir. Bunlar bir dini savaş çıkarmak için bahane arıyorlar. Bu uluslararası düzeyde hiç bitmeyecek savaşlara yol açacaktır."

Ürdün: “ABD’nin kararını yok hükmünde sayıyoruz. Bölgede gerilimi yükselten bu karar uluslararası hukuku ihlal ediyor.”

Tunus Genel İşçi Birliği: “Bu karar bir savaş ilanıdır.”

Lübnan Cumhurbaşkanı Aoun: “Trump’ın kararı tehlikeli ve bölgede barışın aracısı olarak ABD’nin itibarını zedeledi. Barış sürecini onlarca yıl geri götüren bu karar bölgenin ve belki de dünyanın istikrarını tehdit ediyor.”

İran: “ABD’nin kararını ciddi şekilde kınıyoruz. Bu karar uluslararası anlaşmaları ihlal ediyor.”

Katar: “Gerginliği tırmandıracak. Barış isteyenler için ölüm cezası.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: “Tek taraflı karar üzücü. Fransa bu kararı desteklemiyor. Kudüs’ün statüsü İsrailliler ve Filistinliler tarafından müzakere yoluyla belirlenmeli. Bütün tarafları sükunete davet ediyorum ve şiddetten kaçınmaya çağırıyorum.”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres: “İki devletli çözüme bir alternatif bulunmuyor. B planı yok. Elimdeki bütün gücü İsrailli ve Filistinli liderleri anlamlı bir müzakere masasına döndürmek konusunda desteklemek için kullanacağım. Kudüs, BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla en son çözülmesi gereken bir konudur.”

Mısır: “Kararı tanımıyoruz. Karar Kudüs’ün resmi statüsünü değiştirmeyecek.”

Filistinli siyasetçi Hanan Aşravi: "Trump bir şey söyleyip başka bir şey yapıyor. Bir yandan itidal çağrısı yapıyor, diğer yandan böyle bir adım atıyor" diyen Aşravi, "İsrail Kudüs'ü işgal ederek savaş sonucu ele geçirmiştir. İnsanlar elbette öfkeli olacaklar"
www.diken.com.tr

deli bunak abd'li dünyayı yakmaya yemin etmiş. tüm insanlığa düşen #kudüsesahipçık mak. #kudüs #donaldtrump 
07.12.2017 01:19
ankara büyükelçiliği ve istanbul başkonsolosluğu önünde protestolar vardı;
www.diken.com.tr

demeçler gelmeye devam ediyor ayrıca;
www.diken.com.tr

Almanya Başbakanı Merkel: “Trump yönetiminin Kudüs konusundaki pozisyonunu desteklemiyoruz. Kudüs’ün statüsü iki devletli çözüm yönünde yapılacak müzakerelerle belirlenmeli.”

Britanya Başbakanı May: “ABD’nin Kudüs kararına katılmıyoruz.”

Suriye Cumhurbaşkanı Esad: “Kudüs Filistin’in başkenti olmaya devam edecek.”

Avrupa Birliği: “ABD’nin kararıyla ilgili endişelerimizi dile getiriyoruz. Bunun bölgedeki barış ihtimalleri üzerinde etkileri olacaktır.”

Meksika: “İsrail büyükelçiliğimiz Tel Aviv’de kalmaya devam edecek.” #kudüs #kudüsesahipçık 
09.12.2017 00:52
dün karar sonrası ilk cuma idi. hamas dünü "öfke cuması" ilan etmişti. başlayan protestolarda göstericiler ile İsrail güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktı.
www.diken.com.tr

bu arada bizden bir "tepki" var;
www.diken.com.tr
erdoğan'ın 2012'de açtığı mecidiyeköy, şişli'deki trump towers'a giden alt geçitlerde "trump" ibaresi kaldırılmış. şimdi onlar düşünsün. #kudüs #kudüsesahipçık
19.12.2017 00:43
bm güvenlik konseyi'nin kararının geçersiz sayılmasını talep eden tasarısı 14 ülkeye karşı abd'nin veto etmesi sebebiyle reddedildi.
www.diken.com.tr

dışişleri'nden açıklama;
www.diken.com.tr
“ABD’nin oylamada yalnız kalmış olması, Kudüs’le ilgili kararının hukuk dışılığının en somut göstergesidir. BM Güvenlik Konseyi’nin bölgesel barış ve istikrar üzerinde yansımaları olacak böyle bir konuda tüm uluslararası toplumun iradesine aykırı olarak işlevsiz bırakılması kabul edilemez. Türkiye olarak Filistin Devleti’nin ve halkının her zaman yanında olmaya, başta BM Genel Kurulu olmak üzere tüm uluslararası platformlarda Filistin’in haklı mücadelesini ve bu yöndeki çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.”

dünya 5'ten büyük... #kudüs
14.05.2018 21:35
katliamın ve tepkilerin gölgesinde "eğlenceli" bir biçimde bugün büyükelçilik açıldı.
www.diken.com.tr

dünya 2'den büyük. #kudüs
14.05.2018 22:09
bildiğimi okurum, sesini çıkarırsan ümüğünü sıkarım açılışıdır.. Benim anlamadığım, tüm coğrafya da sağcısı, solcusu, komünisti vs.. tek yürek olabildiğimiz tek konu yahudi zulmü ve barbarlığı olmasına rağmen, siyasetçi yezidliği ve yavşaklığı ile bu adamların bu işleri bu kadar kolay kotarabilmesindeki ustalığı..

evet, bal gibi ustalık..

yoksa kimse solcular istiyor abi, yoğusam israil'i mum ederiz diyemez! zira siyaset üstü, birazcık vicdanı olan herkes bu namussuzluğa nefret kusuyor..
entry girmek için giriş yapınız.
sözlük haberlerine sağ üstte yer alan olaylar sekmesinden ulabilirsiniz.

kitap oku

"falconer hapishanesi"