#abd
06.11.2018 01:16
2015’teki nükleer anlaşmanın yapılmasının ardından kaldırılan yaptırımların bu kez donald trump tarafından uygulanması.

ABD, 50 İran bankası ve 700’den fazla İranlıyı yaptırım listesine aldı. ABD, İran Havayolları ve 65 uçağı da yaptırım listesine dahil etti. İran gemicilik ve enerji Sektöründeki 200’den fazla kişi ile gemilerin de yaptırım listesinde olduğu açıklandı.
ABD’nin petrol ithalatı konusunda muafiyet uyguladığı ülkeler, Çin, Hindistan, Güney Kore, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Japonya ve Tayvan oldu.
ABD tarafından 180 günlük bir muafiyet öngörülürken, sekiz ülkenin bu sürede İran’dan enerji ithalatını düşürmeleri isteniyor.
Pompeo, İran’la yeni anlaşma yapmayı umduklarını da belirtti.
www.diken.com.tr

iran'dan açıklama;
www.diken.com.tr
Yetkili, İran’ın yaptırımlardan endişe etmediğini söylerken ‘ABD’ye boyun eğmeyeceklerini’ dile getirdi. #abd #iran 
27.10.2018 22:08
Pensilvanya eyaletine bağlı Pittsburgh kentinde bir sinagoga yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırı. 8 kişinin öldüğü 6 kişinin yaralandığını bildirildi. Saldırgan teslim oldu. Amerikan medyasında saldırganın 46 yaşındaki Robert Bowers olduğu ve saldırı sırasında ''Bütün Yahudiler ölmeli'' şeklinde bağırdığı yönünde haberler yer aldı.
www.ntv.com.tr #abd #sinagog #pittsburgh
10.08.2018 23:17
abd başkanı donald trump'ın duyurduğu Türkiye’yle çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını içeren karar.
www.diken.com.tr
“Türk lirası dolar karşısında hızla düşerken, Türkiye’yle çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasını az önce onayladım. Bundan böyle vergi alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye’ye ilişkilerimiz şu anda iyi durumda değil.” #donaldtrump #abd #gümrükvergisi
26.07.2018 23:16
abd ile yeni gerginliklerin aracı olan rahip.

önce dün dışişleri bakanı mike pompeo ev hapsi cezasının yeterli olmadığını, davanın çözülmesi gerektiğini belirtti.
www.diken.com.tr

bu arada ev hapsi kararı avukatlarını bile şaşırtmış;
www.diken.com.tr

ve gerilimin doğuşu; abd başkan yardımcısı mike pence, Brunson’ın serbest kalmaması halinde Türkiye’ye ciddi yaptırımlar uygulanacağını açıkladı.
www.diken.com.tr

ardından başkan donald trump yaptırım tehdidini tekrarladı;
www.diken.com.tr

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu'nun cevabı;
www.diken.com.tr
“Türkiye’ye kimse emir veremez ve tehdit edemez. ABD Yönetimini biran önce bu yanlış (tehditkar) söylemi bir kenara bırakarak yapıcı diyalog çerçevesine dönmeye davet ediyoruz”

abd senatosu da girdi tartışmaya. Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Bob Corker Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayacak iki partili yasa tasarısının komitede kabul edildiğini açıkladı.
www.diken.com.tr #andrewbrunson #türkiye #abd 
14.05.2018 21:33
açılış yapıldı bu arada;
www.diken.com.tr
www.diken.com.tr

türkiye ise iktidar, muhalefet tek ses;
www.diken.com.tr

cumhurbaşkanı adayı selahattin demirtaş tüm adayların filistin için istanbul'da ortak miting yapması çağrısında bulundu.
www.diken.com.tr

ab'den ortak tepki açıklaması ise romanya, çek cumhuriyeti ve macaristan'ın vetosuna takıldı.
www.diken.com.tr #filistin #kudüs #israil #abd
14.05.2018 20:50
abd'nin kudüs büyükelçiliğinin açılması töreni öncesinde gazze'deki protestolarda yaşanan katliam. israil askerlerinin ateşi sonucu 52 kişi hayatını kaybetti. 2 bini aşkın yaralıdan söz ediliyor.
www.ntv.com.tr #filistin #kudüs #israil #abd
09.05.2018 01:19
başkan donald trump'ın aldığı ve iran ile yapılan uluslararası nükleer anlaşmadan çekilmeye yönelik karar.
www.diken.com.tr
“İran terör örgütlerine destek vermektedir. İran, Hizbullah, Hamas, Taliban ve El Kaide’nin destekçisidir. İran’la olan nükleer anlaşma İran’ın uranyum yönünden zenginleşmesini sağladı. Bu anlaşma utanç vericidir. Bu tek taraflı bir anlaşmadır. Nükleer anlaşmaya izin verirsem Ortadoğu’da silahlanma yaşanacak. Bu anlaşma İran’ın bölgedeki amaçlarını engellemedi. İran’ın nükleer bombasını bu kokuşmuş anlaşmayla önleyemeyiz. İran’la yapılan anlaşmadan çekiliyorum. 2015’te askıya alınan İran yaptırımları yeniden uygulanacak.”

iran cumhurbaşkanı hasan ruhani;
www.diken.com.tr
“Nükleer anlaşma, ABD’nin bundan çıkacağını ilan edeceği İran ve ABD arasında yapılan ikili bir anlaşma değildi. Anlaşma, BM tarafından onaylanan uluslararası bir anlaşmadır. Bu gece ABD resmen uluslararası taahhütlerini kale almadığını ilan etti ve Trump’ın bu tutumunu destekleyen bir tek gayrimeşru siyonist İsrail rejimi oldu. Dışişleri bakanıma gelecek bir kaç hafta içinde; Avrupa Birliği, Çin ve Rusya’yla gerekli müzakerelerde bulunması talimatını verdim. Kısa olacak bu sürenin sonunda beş ülkenin işbirliğiyle, söz konusu anlaşmadaki İran’ın isteklerinin yerine getirilmesi durumunda, anlaşma devam edecek. Eğer çıkarlarımızın güvence altına alınmadığını görürsek, bu şartlarda alacağımız kararları yakında halkımıza duyuracağım.” #abd #iran #donaldtrump
15.04.2018 22:33
yankıları;

abd başkanı donald trump;
www.diken.com.tr
“Suriye baskını özenli şekilde, öyle mükemmel yürütüldü ki yalan haber medyasının küçümsemesinin tek yolu, benim ‘Görev başarıldı’ ifadesini kullanmam oldu. Buna takılacaklarını biliyordum ama öyle müthiş bir askeri terim ki, geri getirilmesi, daha sık kullanılması gerekiyor.”

suriye devlet başkanı beşşar esed;
www.diken.com.tr
“Dün ABD’nin saldırganlığını gördük. Bu saldırganlığı, 1970’li yıllarda üretilen füzelerle püskürtmeyi başardık. 1990’lı yıllardan başlayarak Amerikan filmlerinde, Rus yapımı silahlar ‘geri kalmış’ gibi gösteriliyor. Bugün, kimin silahının geri kalmış olduğunu görüyoruz. Altyapının yeniden inşası çok önemli bir konu. Maliyeti en az 400 milyar dolar olacak. Bunun için 10 ila 15 yıla ihtiyaç var”.

chp lideri kemal kılıçdaroğlu;
“Esad’a iyi ki bomba attılar diyorlar. Bunu söyleyenin yüreğinde insanlık yoktur. İnsanın öldürülmesinden zevk alınmaz”
www.diken.com.tr
"Akan kan Müslümanların kanı, orada yaşayan değişik mezheplere mensup Müslümanların kanı. Peki hangi gerekçeyle oluyor bu. Orada yıllardır bir vekalet savaşı yapılıyor. Rusya ile ABD karşılıklı güç gösterisi yapıyorlar."
www.diken.com.tr

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia;
www.diken.com.tr
“Her şey daha önce işlenmiş şema üzerinden yapılıyor: Provokasyon, uydurma suçlamalar, sahte hüküm, ceza. Şimdi uluslararası işleri bu şekilde mi yürütmek istiyorsunuz? Bu yapılanlar, uluslararası ilişkilerde serserilik ve kilit öneme sahip nükleer devletler söz konusu olduğu dikkate alınırsa, küçük denebilecek türden bir serserilik değil. BM Tüzüğü’nü küçümsüyorsunuz. Güvenlik Konseyi’nde herhangi bir çalışma yürütmüyorsunuz, bizlerle görüşmüyorsunuz ve herkesi bunun aksine inandırmaya çalışıyorsunuz. Konseyin otoritesini baltalıyorsunuz”

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu;
www.diken.com.tr
"Yarın bu rejim bu saldırılarını devam ettirirse, daha büyük olaylar olur iş büyür. Suriye’de kaos geri gelir hem de geri dönülmez bir biçimde gelir. Bir an önce siyasi sürece geçmemiz lazım. Suriye’yi bu rejimden kurtarmamız gerekiyor.”

saadet partisi genel başkan yardımcısı birol aydın; (ki bence en güzel yorum)
www.diken.com.tr
“Miraç gecesinde İngiltere’si, Amerika’sı, Fransa’sı İslam toprağını Müslüman ülkelerin halklarının, yöneticilerinin gözüne baka baka bombalıyor. İslam ülkelerinin yöneticilerinin bir kısmı da bundan memnuniyet duyduklarını söylüyorlar.”#abd #suriye 
14.04.2018 22:48
saat 04:00 sularında gerçekleşen saldırı. ABD, ingiltere ve Fransa'nın ortaklığında Suriye'nin başkenti Şam'daki askeri noktalar hedef alındı. Anadolu Ajansı, saldırıda İran destekli milislerin de hedef alındığı bilgisini geçti. Saldırı, Duma'daki kimyasal saldırıya cevap olarak nitelendirildi. Suriye devlet televizyonu Humus'ta 3 sivilin yaralandığını açıkladı. pentagon saldırıda üç bölgenin vurulduğunu açıkladı. Şam'daki Cumhuriyet Muhafızları, Dumeyr Havaalanı, Şam Uluslararası Havalimanı çevresi, Cemeyre Bilimsel Araştırmalar Merkezi, Kasyun Dağı'ndaki hava savunma sistemleri, Kisve ve Kalamun bölgelerindeki askeri noktalar vuruldu.
www.ntv.com.tr

Rusya Savunma Bakanlığı: "Roketlerin çoğu Suriye hava sistemleri tarafından havada imha edildi"
www.ntv.com.tr

dışişleri bakanlığı;
"Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz"
www.ntv.com.tr

İran, "Operasyonu kınıyoruz. Bölgesel sonuçları olacak" açıklamasını yaptı. İran Dışişleri Bakanlığı, "Saldırı uluslararası hukukun pervasızca ihlalidir ve Suriye'nin bütünlüğünü görmezden gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, koalisyonun harekatının ardından açıklama yaptı. Antonov, "Önceden tasarlanmış bir senaryo işleme konuldu. Yeniden tehdit ediliyoruz. Daha önce böyle saldırılarının sonuçları olacaktır diye uyardık" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da saldırıda "Batı medyasının da sorumluluğunun" olduğunu söyledi. Rus hava savunma sistemlerinin koruma alanına saldırı düzenlenmediği açıklandı.
www.ntv.com.tr

pentagon;
Toplantıda açıklama yapan sözcü Dana White ise ABD’nin öncülük ettiği saldırının başarılı olduğunu ve seçilen tüm hedeflerin başarı ile vurulduğunu söyledi.
www.ntv.com.tr

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg;
"Bütün NATO ülkeleri harekata destek veriyor. Harekat öncesi bize bilgi verildi"
www.ntv.com.tr

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu;
"Rejime yönelik bir müdahale, halka yönelik olsa karşı çıkarız. Bu rejim Suriye'nin başında kalmamalı"
www.ntv.com.tr

cumhurbaşkanı erdoğan;
"Yapılan operasyonu doğru buluyoruz. Böylece rejim saldırılarının cevapsız kalmayacağın gördü"
www.ntv.com.tr

kareler;
www.ntv.com.tr

erdoğan ile macron görüştü;
www.ntv.com.tr

Rusya'nın BMGK'dan, Suriye'de rejimin kimyasal silah tesislerine yönelik hava saldırısı düzenleyen ABD, İngiltere ve Fransa'nın kınamasını talep ettiği karar tasarısı, 9 ülkenin desteğini alamadığı için reddedildi.
www.ntv.com.tr

esad'ın yaptıklarının "cezası" böyle mi olur bilemiyorum ama sabahtan beri riyakarlığın tavan yaptığına şahit oluyorum. siyasal islamcıların ne kadar "anti emperyalist" olduğunu gördük. 100 tomahawk ile eski ayarlara dönüldü.

mesela bugünden yine bir örnek;
ihh insani yardım vakfı başkanı Bülent Yıldırım;
"Bugün atılan füzeler içimizi serinletmedi. Çok az vuruş yapıldı ve o tesislerin yok edilmediğini, tesislere bir zarar verilmediğini düşünüyoruz. Danışıklı dövüş gibi bir atış yapıldığını düşünüyoruz"
tr.sputniknews.com #suriye #abd 
12.04.2018 03:23
olayın artık çocuk oyuncağına döndüğünü gösteren tweet. #abd #rusya
12.04.2018 01:28
abd başkanı donald trump'ın dün gündeme oturan tweet'i.
twitter.com
twitter.com

“Rusya Suriye’ye ateşlenen tüm füzeleri vuracağı yönünde ant içiyor. Hazır ol Rusya, çünkü yeni, güzel ve ‘akıllı’ şekilde gelecekler. Kendi insanlarını öldüren ve bundan keyif alan Gazla Öldüren Hayvan’la ortak olmamalısın.”
“Rusya ile ilişkilerimiz, Soğuk Savaş dahil olmak üzere, hiç olmadığı kadar kötü durumda. Bunun için sebep yok. Rusya’nın ekonomisine yardım için bize ihtiyacı var ki bunun için yapılacak çok kolay şeyler var. Bizim de tüm ulusların birlikte çalışmasına ihtiyacımız var. Silahlanma yarışını durdurun?”
www.diken.com.tr

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya zaharova;
“Akıllı füzelerin, birkaç yıldır kendi topraklarında uluslararası terörle mücadele eden meşru hükümete (Esad yönetimini kastediyor) doğru değil, teröristlerin bulunduğu tarafa doğru uçması gerekir.”
www.diken.com.tr #donaldtrump #abd #rusya
15.02.2018 23:20
son sayılar 17 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin de yaralandığı yönünde.
www.diken.com.tr #abd #florida
15.02.2018 01:26
Florida eyaletinde bir lisede yaşanan silahlı saldırı. en az 2 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda da yaralı var. ilk olarak 14 can kaybı olarak duyuruldu. sonra düzeltildi. umarım daha da artmaz. Yakalanarak gözaltına alınan saldırganın 19 yaşındaki Nicolas Cruz olduğu öğrenildi. okulun eski bir öğrencisi imiş.
www.hurriyet.com.tr
www.amerikaninsesi.com #florida #abd
11.12.2017 22:43
yerel saatle 07.40 sıralarında Manhattan’daki Times Meydanı yakınındaki Liman İdaresi Otobüs Terminali’nde meydana gelen saldırı.
Haber ajansları şüphelinin üzerindeki bombayı infilak ettirdiği bilgisini geçerken, saldırganda yanıkların oluştuğu, dört kişinin de yaralandığı kaydedildi.
New York Valisi Andrew Cuomo, “Olay başarısız bir terör saldırısı girişimi” dedi. Polisin verdiği bilgiye göre bomba terminalle metro bağlantı koridorunda infilak ettirildi.
www.diken.com.tr
www.ntv.com.tr #abd #newyork
05.11.2017 23:03
teksas eyaletinin Sutherland Springs bölgesinde silahlı bir kişinin kiliseye girip etrafa ateş açması ile gerçekleştirdiği saldırı. 27 kişi yaşamını yitirdi. 24 kişi yaralandı. saldırgan öldürülmüş.
www.cnnturk.com #abd #teksas
01.11.2017 01:34
new york'taki Manhattan bölgesinde yaşanan saldırı. beyaz bir minibüs kullanan saldırgan, ters yönden bisiklet yoluna girdi. Saldırgan burada aracıyla insanları ezdi, daha sonra da aracından inerek etrafa ateş açtı. 8 kişi hayatını kaybetti.
www.cnnturk.com
www.diken.com.tr #abd #newyork
11.05.2017 01:00
"beklenen" cumhurbaşkanı erdoğan yorumu;
www.diken.com.tr
“Müttefiklerimizin terör örgütlerinin değil, bizim yanımızda yer alacaklarına inanmak istiyoruz. Alınan kararla ilgili endişelerimizi 16 Mayıs’ta Trump’la görüşmemize ayrıntılı şekilde ifade edeceğim. Aynı şekilde 25 Mayıs’ta NATO zirvesinde de masaya yatıracağız. Umarım ben ABD’ye gitmeden bu yanlıştan dönülür”

milli savunma bakanı ışık;
www.diken.com.tr
“Dün ABD Savunma Bakanı ile görüşme yaptık. YPG/PYD ile yapılacak harekatın işleri zorlaştıracağını ifade etmiştik. Net olarak ‘Bir terör örgütünü başka bir terör örgütüne karşı kullanmak yılanla çuvala girmektir’ demiştik. Dün yine telefonda da bunun yanlış olacağını ifade ettik” #abd #donaldtrump
10.05.2017 01:57
abd başkanı donald trump'ın son "bombası". trump'ın Suriye’deki Kürtlere ağır silah verilmesini öngören kararı onayladığı belirtildi. ABD’li yetkililer, ağır silahların YPG’lilere Rakka operasyonuna destek amacıyla verileceğini belirtirken, silah temininin ne zaman gerçekleşeceğiyle ilgili takvimi açıklamadı.
www.diken.com.tr

pentagon'un açıklamaları;
www.diken.com.tr

pyd lideri salih müslim'in yorumu;
www.diken.com.tr
“Rakka kampanyası terörizme karşı uluslararası koalisyonla paralel olarak yürütülüyor. ABD’nin silah vermesi doğal”

"hillary başkan olursa teröristler şımaracak", "trump bi' kere feto'yu iade edecek" diye çıldıran trump fan sayfası online mı? #donaldtrump #suriye #abd
07.04.2017 12:22
4 nisan 2017 idlib saldırısı sonrası donald trump'ın yorumları ile işaret ettiği olay.
www.diken.com.tr
Humus yakınlarındaki El Şayrat hava üssünü hedef alan hava harekatı Türkiye saatiyle 03.40 civarında gerçekleşti. Doğu Akdeniz’de konuşlu iki savaş gemisinden 59 Tomahawk füzesiyle üssün farklı noktaları vuruldu.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD’nin hava saldırısı sonucu üssün tamamen imha edildiğini ve biri rütbeli dört askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Gözlemevine göre rütbeli asker bir generaldi.

ABD başkanı donald trump'ın açıklamaları;
www.diken.com.tr
“Suriye’deki füze operasyonu ABD’nin güvenliği için elzemdi. Esad’ın davranışlarını değiştirmek için önceki girişimler yıllarca başarısızlıkla sonuçlandığı için mülteci krizi derinleşmeye ve bölge ABD ve müttefiklerini tehdit edecek şekilde istikrarsızlaşmaya devam ediyor. Tüm medeni ülkeleri Suriye’deki katliamı ve her türlü despotizmi durdurmak için ABD’nin yanında yer almaya davet ediyorum.”

rusya devlet başkanı vladimir putin'in tepkisi;
www.diken.com.tr
Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saldırının uluslararası hukuku ihlal ettiğine ve ABD-Rusya ilişkilerine ciddi biçimde zarar verdiğine inandığını söyledi.
Putin’in ABD’nin ‘egemen bir devlete karşı saldırganlık’ olarak yorumladığını belirten Peskov, hava harekatıyla birlikte ABD’nin Irak’taki sivil ölümlerini örtbas etmeyi amaçladığını kaydetti.

başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü numan kurtulmuş memnun;
www.diken.com.tr
“Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri tarafından oradaki askeri üssün vurulması, yani kalkıp sivillerin üzerine ateş eden, muhtemelen kimyasal silahları sivillerin üstüne atan o askeri üssün vurulması önemlidir, anlamlıdır”

cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın da olumlu "buluyor";
www.diken.com.tr
“ABD’nin Şaryat Hava Üssü’ne yönelik bu sabah gerçekleştirilen hava saldırısını, Esad rejiminin savaş suçlarına karşı verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendiriyoruz.”

suriye’den açıklama;
www.diken.com.tr

saldırıya iran ve rusya tepkili. çoğu ülke destekçi;
www.diken.com.tr

öte yandan Rusya, ABD’yle imzalanan ‘hava güvenliği anlaşması’nı iptal etti;
www.diken.com.tr

karanlık büyüyor. #suriye #abd #müdahale
sol tarafta yer alan daha sekmesi içerisinde istatistiklere ulaşabilirsiniz.

kitap oku

"artıkaranmayanlar gezegeni"