#akm
31.05.2018 16:00
yıkımı tamamlandı. artık yok.
www.diken.com.tr #akm
01.04.2018 00:23
cihanbey25 entry'si... pardon pardon cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan beyanı. aslında buradaki sorun işte cihanbey gibilerinin ona bu üslubu yakıştırması.
www.diken.com.tr
“AKM için de çok bağırdı Geziciler… İstediğiniz kadar bağırın çatlayın patlayın yıktık. Aynı şeyi Ankara’da yaptık. Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane eser ortaya koyun be. Demek ki bizi beklediler.” #receptayyiperdoğan #akm
13.02.2018 23:31
asbest rastlandığı için yıkımı durdurulmuş şimdilik;
www.diken.com.tr #akm
08.11.2017 00:48
mimarlar odası'ndan yeni projenin yanlışlarına dair bir açıklama geldi;
www.diken.com.tr
“Öncelikle insanlarımızın emeği ve alın teri ile ülkemize kazandırılan kültür varlıklarını ve doğanın bize sunduğu güzellikleri korumak, yaşatmak ve geleceğe taşımak için demokratik ve barışçıl yöntemlerle çaba gösteren kuruluşların, kültür-sanat çevreleri ile duyarlı yurttaşların ‘terörist’ olarak suçlanmasını bu ülkenin birikimine, kültürel ve insani değerlerine yakışmayan bir açıklama olarak değerlendirmekteyiz.”
“Daha önce depreme karşı güvenli hale getirilerek restore edilmesi konusunda hazırlanan proje, ihalesi yapılıp uygulanmaya başlanmışken, hukuki ve bilimsel dayanağı olmayan, ideolojik bir tavır içerisinde verilen talimatla durdurulmuş, böylece kamu kaynağı israf edilmiştir”
“Tarihi eserin korunması gerekirken sunulan yeni projenin AKM ile uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı anlaşılmaktadır” sözlerine yer veren Muhcu, “1. grup tescilli bir yapının yıkılarak yerine aslından oldukça uzak bir projeyi uygulamak koruma ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Söz konusu projenin AKM’nin proje müellifi olan Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu tarafından hazırlanmış olması AKM’nin korunduğu anlamına gelmediği gibi eser olan yapıya bizzat oğlu tarafından ‘ihanet’ edilmesi mesleki anlamda ayrıca değerlendirilmesi gereken bir husustur”
“AKM’nin aslına uygun restorasyon işlerini tamamlamak ve binanın bir an önce yeniden hizmete açılmasını sağlamakla yükümlü oldukları halde 8 yılı aşkın bir süredir AKM’yi yıkıma terk etmek, polis karakolu olarak kullanmak gibi eylemler ile anayasal sorumluluklarını yerine getirmekten imtina etmek suretiyle suç işlemişlerdir”
“Mimarlar Odası olarak, AKM’yi koruyan bir restorasyonun tamamlanarak toplumumuzun yeniden kültür ve sanatla buluşması amacıyla, koruma hukukuna aykırı bir biçimde ve oldubitti anlayışıyla gerçekleştirilmek istenen işlemlerin durdurulması için hukuki girişimlerde bulunacağımızı önemle vurguluyoruz.” #akm
07.11.2017 00:38
istanbul, taksim meydanı'nda yer alan, 1946'da temelleri atılan, 1969'da hizmete giren ve 2008'den beri ise kapalı durumda olan opera, bale, tiyatro, konser ve kongre amacı ile kullanılan içinde bir sergi salonu ve sinema da bulunan yapı.

kapalı olduğu günden bu yana adeta başıboş bırakılmıştı. bir ara bünyesindeki çalışanların boş boş geçirdiği günler haber falan da olmuştu. dün planlanan yeni hali tanıtıldı. projeyi AKM’nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu çizdi.
www.diken.com.tr

ben bu tip tarihi kökleri olan yapıların korunup yaşatılmasından yanayım. illa çürümeye bırakıp sonra da bunun işi bitmiş demekle olmuyor. umarım ortaya çıkacak olan eser başkalaşım geçirmez ve adı da aynı kalır. #akm
sözlük haberlerine sağ üstte yer alan olaylar sekmesinden ulabilirsiniz.

kitap oku

"hippi"