bugün
gündem
#erkenseçim
19.04.2018 00:24
olayın diğer yankıları;

vatan partisi genel başkanı doğu perinçek;
www.diken.com.tr
“Korku içindeler, ne için bu kadar telaş. İkisi de seçim tarihi konusunda görüş açıklayabilir ama kafa kafaya verip tarih açıklarlarsa darbeci olurlar. Anayasayı ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Hukuku çiğneyerek anayasayı kaldırırsanız bu da darbe olur.”

olayın merkezindeki devlet bahçeli;
www.diken.com.tr
“24 Haziran 2018 Pazar Günü; cumhurun dirilişine, Cumhuriyet’in doğruluşuna, Türk milletinin devasa seçimine sahne olacaktır.”

başbakan yıldırım'ın iyi parti değerlendirmesi;
www.diken.com.tr
ayrıca yıldırım kararın açıklanmasından önce bahçeli'nin dünkü çıkışını ise "so what?" diyerek değerlendirdi.
www.diken.com.tr

saadet partisi genel başkanı temel karamollaoğlu;
www.diken.com.tr
“Açıklanan tarih erken seçim değil baskın seçim tarihidir. Bu seçim tarihi Ak parti ve cumhur ittifakının ne kadar paniklediğinin işaretidir. Uyum yasaları bile çıkmadan açıklanan bu tarih paniğin ve tükenmişliğin göstergesidir. Lisanı hal ile diyorlar ki bizim ülkeyi artık iki ay bile yönetebilecek gücümüz yok. Maalesef bu iktidar hiçbir işi normal yollardan gerçekleştiremiyor. Hep anormal şeyler yapmak ve milleti şaşırtmakla meşguller. Biz söyledik. Hangi tarihte olursa olsun biz seçime hazırız. Ülkemize hayırlı olsun.Aceleyle, panikle, tükenmişlik psikolojisi içinde aldıkları bu karar inşallah ülkemiz için, milletimiz için hayırlı sonuçlara vesile olacaktır. En hayırlı sonuçlarından biri de milletimizin bu iktidardan en erken bir şekilde kurtulmasının vesilesi olacaktır."

esaretteki eski hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş;
www.diken.com.tr
“AKP ve MHP, her gün daha da dibe vurdukları için erken seçim kaçınılmazdı. HDP seçime hazırdır. Siyasi yasaklı olsam da olmasam da aday olsam da olmasam da HDP ve şahsım, cumhurbaşkanlığı seçiminde çok iddialıyız ve sonucu kesinlikle bizim tutumumuz belirleyecek. Önce gelişmeleri bir izleyip, adaylık konusunu ondan sonra değerlendireceğiz.”

ysk başkanı sadi güven;
www.diken.com.tr
“Bugün itibariyle seçim takvimi hazırlıkları başladı. İki gün için de takvimi yapacağız. (İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin) Siyasi partilerin hangi şartlarda seçime katılacağı husus siyasi partiler kanununda yazıldır. YSK olarak hangi partilerin seçime katılma hakkı olduğuna inceleme sonucunda karar vereceğiz.”

iktidara rahat battı kesinlikle. #erkenseçim #24haziran
18.04.2018 18:31
dün mhp genel başkanı devlet bahçeli'nin erken seçim 26 ağustos 2018 tarihinde olsun çıkışından sonra bugün cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın bahçeli ile görüşmesinden sonra aldığı karar. üstelik tarih 26 ağustos değil 24 haziran 2018 olarak belirlendi.
www.ntv.com.tr
"Ülkemizin karşı karşıya olduğu fotoğraftan hareketle bu teklife olumlu yaklaşma konusunda görüş birliğine vardık. Bahçeli ile istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik"

chp'den ilk değerlendirme parti sözcüsü bülent tezcan'dan geldi;
www.ntv.com.tr
"Tek adam koalisyonunun sözcüsü Devlet Bahçeli erken seçim çağrısı yaptı. Koalisyon sözcüsü 26 Ağustos demişti, koalisyonun büyük ortağı 24 Haziran'da erken seçim yapacağız dedi. Öyle bir telaş ve şaşkınlıkla vermişler ki kararı üniversite sınavının gününe denk getirmişler. Şimdi sınav tarihiyle oynayacaklar. Biz erken seçim çağrısıyla ilgili görüşümüzü dün net açıkladık."

chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu;
www.ntv.com.tr
"Hazırız kazanacağız, 2018 demokrasi yılı olacak"

iyi parti genel başkanı meral akşener;
www.ntv.com.tr
"Bu seçimin bizim açımızdan herhangi bir problemi yok. İYİ Parti bu seçimin bir an önce olmasını arzu etti. An itibariyle seçim çalışmalarına başlıyoruz. Burada dikkat edeceğimiz en önemli konu seçim ve sandıkların güvenliğini sağlamaktır. Ben Cumhurbaşkanı adayıyım arkadaşlarımızın isteği ve talebiyle. 100 bin imzayla aday olacağım. Hangi kanunu çıkarırlarsa çıkarsınlar siyaset simsarlarına şunu söylemek istiyorum; korkunun ecele faydası yok. Bir an önce seçime giderek paçayı kurtarmaya çalışıyorlar ama paçayı sudan çıkartamayacaklar."

başbakan binali yıldırım;
www.ntv.com.tr
"Süreç hemen başlayacak. Meclis'te teklif olarak verilmesi gerekiyor. Komisyondan geçecek, daha sonra da Genel Kurul'da görüşülecek"

saadet partisi genel başkanı temel karamollaoğlu;
www.ntv.com.tr
"Biz diyaloğa açığız. Herkesle görüşeceğiz. Şu anda muhalefetteki partilerle de görüşeceğiz. Sayın Abdullah Gül ile bir fırsat olduğu takdirde görüşeceğiz"

hdp eş genel başkanı sezai temelli;
www.ntv.com.tr
“Erken seçimden medet umuyorlar. Ama onların sonu olacaktır”

hükümet sözcüsü bekir bozdağ;
www.ntv.com.tr
"Türkiye, 24 Haziran 2018'de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni hayata geçiriyor. 24 Haziran 2018'de yeni bir dönem başlıyor. Seçim ve yeni dönem, aziz milletimize ve ülkemize hayırlı olsun"
twitter.com

bu arada 24 haziran 2018, yks'nin tarihiydi. yök'ten yapılan açıklamaya göre sınav 30 haziran ve 1 temmuz'da düzenlenecek;
www.ntv.com.tr #erkenseçim #24haziran
18.04.2018 00:55
akp'den bir yetkili;
'artık ok yaydan çıktı, erken seçim olacak' demiş.
www.bbc.com #erkenseçim #26ağustos
17.04.2018 21:55
chp grup başkan vekili özgür özel, bu tarihin seçilmesi durumunda iyi parti'nin katılamayacağını öne sürdü.
www.diken.com.tr
“Bir partinin seçime katılabilmesi için 41 ilde örgütlenmesi lazım. Büyük kurultayının üzerinden en az altı ay geçmesi lazım”
“Devlet Bahçeli ‘Biz İYİ Parti olmadan seçime girmek istiyoruz’ diyor. 1 Nisan’da kurulan bir partiden korkan Devlet Bahçeli ve kadrosu 26 Ağustos’a seçimi çekmek istemiştir.”

iyi parti genel başkan yardımcısı ismail koncuk ise bunun sorun olmayacağını ve planlarının olduğunu söyledi.
www.diken.com.tr
“Vatandaşımız endişe etmesin, İYİ parti her şart altında seçimlere girecektir. YSK, bizi engellese de B ve C planlarımız hazır. Koltuklarından korkanlar ise endişelerine devam etsinler”

ekonomi bakanı nihat zeybekci "olumlu" bulmuş;
www.diken.com.tr
“Şu anda etrafımızdaki ateş çemberi ve yaşananlara bakarsak, Suriye, Irak veyahut ticaret savaşları, Çin, Amerika, Rusya… Daha kötü ne olabilir? Türk ekonomisinin performansı inanılmaz bir dayanıklılıkta. Yeni sistemi kurup Türkiye’nin gelecekle ilgili o uzun yolculuğa çıkması lazım. Öngörülebilirlik ve sürdürülebilirlik anlamında ekonomik olarak olumlu bir adım.”

saadet partisi genel başkanı temel karamollaoğlu;
www.diken.com.tr
“Yani iktidar partisi içinde yaşadığımız problemlere bir çözüm bulamıyor. Ne iktisadi yönden ne dış politikada. Türkiye’nin bir çıkışa ve değişikliğe ihtiyacı var. Biz de bir an önce o değişikliğin olması için acele etmekte fayda var diye düşünüyoruz”

çok değil daha yakın tarihte seçimlerin zamanında yapılacağına dair yorumlar vardı oysa;
www.diken.com.tr #erkenseçim #26ağustos
17.04.2018 16:15
mhp genel başkanı devlet bahçeli'nin bugünkü grup toplantısında ortaya attığı ve bir anda gündemi değiştirmiş olan önerisi. teklife göre 3 kasım 2019 bugünkü şartlarda çok geç bir tarihmiş, o yüzden malazgirt ve büyük taarruzun yıl dönümünde yeni sisteme geçilmeliymiş.
www.ntv.com.tr
"Bilinmelidir ki, gerekli uyum yasalarının çıkarılması akabinde, MHP takdir ve tercihini seçimlerin erkene alınmasından yana kullanacaktır. Bu işi daha fazla uzatmaya gerek yoktur. Kaosa oynayanların oyunlarını bozmak şarttır. Seçim var mı yok mu, erken mi olacak zamanında mı yapılacak anlaşmazlık ve çekişmelerine son verilmesini vakti. Siyasi muhataplarımıza ve aziz milletimize samimi ve tartışılmasını ümit ettiğimiz teklifimiz şudur: 26 Ağustos 2018 Pazar günü yani Malazgirt Zaferi ve Büyük Taarruzun yıldönümünde, Türk milletinin yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip, hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimlerinde Türk düşmanlarına hak ettikleri dersi vermesi en makul, en mantıklı, en akıllı, en demokratik yoldur. İrade milletindir, istikbal milletindir, istiklal milletindir. İhanet ise millet karşısında asla tutunamayacaktır..."

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ise grup toplantısında teklife yönelik bir cevap vermedi ama konuşmasında 3 kez 2019 ifadesini kullandı.
www.ntv.com.tr

erdoğan daha sonra yıldırım ve partililerle görüştü. bahçeli ile ise yarın görüşecek.
www.ntv.com.tr
“Bahçeli ile yarın görüşmemiz olacak; orada değerlendiririz. Şu anda benim söyleyecek herhangi bir şeyim yok. Grup toplantısında söyledim”

chp'den ilk yanıt ise genel başkan yardımıcısı bülent tezcan'dan geldi;
www.ntv.com.tr
“Hodri meydan, erken seçime hazırız. Türkiye'yi bu sıkışmışlıktan çıkarmanın yolu seçimdir”

chp lideri kemal kılıçdaroğlu;
www.ntv.com.tr
"Ana aktörü bekleyelim"
ayrıca seçim için; "Yakayı kaptırmışsın talimat alıyorsun. Talimatı yerine getirmezsen faiz yükseliyor. Seçim diyorlar ya olacak inşallah ve bunları göndereceğiz. Vatandaş gönderecek, bıktık artık. Artık bunlar devleti yönetemiyorlar. Onların sözcüsü konuştu seçime gidelim diye. Bu ülkeyi adam gibi yönetecek yöneticilere ihtiyacımız var. Ben yönetemiyorum diyorlar artık. Yönetemiyorlar Türkiye'yi. Dış politikada da battılar. Bir bakıyorsunuz sabahleyin Rusya'dan öğlenleyin Amerika'dan yana konuşuyorsunuz. Dışişleri Bakanlığı'nı tamamen devre dışı bırakmışlar."

hükümet sözcüsü bekir bozdağ;
www.ntv.com.tr
''Konu, partinin yetkili organlarında değerlendirilir ve bir açıklama yapılır''

iyi parti genel başkanı meral akşener;
www.ntv.com.tr
""Sayın Bahçeli'nin 26 Ağustos ile ilgili seçim talebini hep beraber duyduk. Bizim açımızdan telaşlanacak bir durum yoktur. Biz zaten ağır bir karartma uygulanan bir süreci aşa aşa bugünlere geldik. Erken seçim, zamanında seçim, şu seçim, bu seçim bizim açımızdan telaşlanacak ve problem olacak herhangi bir durum yoktur. Sarayın büyük ve küçük ortağı neye karar verecekler hep beraber göreceğiz. İyi Parti için bu konuda bir sorun yoktur."

hdp eş genel başkanı pervin buldan;
www.ntv.com.tr
"Bir karar aldıysanız, Halkların Demokratik Partisi olarak size hodri meydan diyoruz. Biz seçime de varız"

iktidarın erken seçimi kendi ağzından değil de bahçeli vasıtası ile dile getirdiğini düşünüyorum. tuhaf bir çıkış oldu şüphesiz ama tam da bahçeli'lik bir hareket. bekleyip görelim. #erkenseçim #devletbahçeli #26ağustos 
sözlük kuralları daimi öneri kutusu başlığına, formatla ilgili dilek ve şikayetlerinizi yazabilirisiniz.

kitap oku

"hippi"