#kudüs
16.05.2018 14:30
israil'in adalet bakanı Ayelet Shaked olayı "iyi bir iş" olarak değerlendirmiş.
www.diken.com.tr #filistin #kudüs
15.05.2018 21:00
can kaybının 61 olduğu ve yaralıların da 2700 civarında olduğu söyleniyor.
www.diken.com.tr

türkiye, israil başkonsolosundan ülkeyi terk etmesini istedi.
www.diken.com.tr
aynı şekil de israil de türk konsolosu gönderdi;
www.diken.com.tr #kudüs #filistin
14.05.2018 22:50
türkiye'de 3 günlük ulusal yas ilan edildi;
www.diken.com.tr
Washington ve Tel Aviv elçileri Türkiye'ye çağrıldı;
www.ntv.com.tr

hükümet sözcüsü bekir bozdağ;
www.diken.com.tr
“ABD’nin Kudüs kararı bugünkü olayların yaşanmasına sebep olmuştur. Bugün tarihe ‘Kara Pazartesi’ olarak geçecektir. Bugünkü katliam ABD ve İsrail’in ortak eseridir. Artık ABD’nin eline de Filistinlilerin kanı bulaşmıştır.”

beyoğlu'nda protestolar var;
www.ntv.com.tr

filistin devlet başkanı mahmud abbas;
"Bu acil toplantıda bir araya geldik ve Filistin liderliğinin bu konuda bazı kararlar alması için bir araya geldik. Biz burada kararların ne şekilde uygulanacağını konuşmak için toplantı yaptık."
Abbas, bu noktadan sonra ABD'nin arabuluculuğunu kabul etmeyeceklerini söyledi.
www.ntv.com.tr

kuveyt ise bmgk'yi acil toplantıya çağırdı;
www.diken.com.tr #filistin #kudüs #ulusalyas
14.05.2018 21:35
katliamın ve tepkilerin gölgesinde "eğlenceli" bir biçimde bugün büyükelçilik açıldı.
www.diken.com.tr

dünya 2'den büyük. #kudüs
14.05.2018 21:33
açılış yapıldı bu arada;
www.diken.com.tr
www.diken.com.tr

türkiye ise iktidar, muhalefet tek ses;
www.diken.com.tr

cumhurbaşkanı adayı selahattin demirtaş tüm adayların filistin için istanbul'da ortak miting yapması çağrısında bulundu.
www.diken.com.tr

ab'den ortak tepki açıklaması ise romanya, çek cumhuriyeti ve macaristan'ın vetosuna takıldı.
www.diken.com.tr #filistin #kudüs #israil #abd
14.05.2018 20:50
abd'nin kudüs büyükelçiliğinin açılması töreni öncesinde gazze'deki protestolarda yaşanan katliam. israil askerlerinin ateşi sonucu 52 kişi hayatını kaybetti. 2 bini aşkın yaralıdan söz ediliyor.
www.ntv.com.tr #filistin #kudüs #israil #abd
22.12.2017 01:35
abd'nin kudüs'ü israil'in başkenti olarak tanıması olayı üzerine yapılan oylama. öncesinde abd'nin tehdidi vardı;
www.diken.com.tr
www.diken.com.tr

oylamada 128 ülke tasarıyı kabul etti, dokuz ülke reddetti, 35 ülke çekimser kaldı. Oylamaya 172 ülke katıldı. ve abd'nin bu kararı reddedildi. kararın bağlayıcılığı yok ama.
www.diken.com.tr
twitter.com

tepkiler;
www.diken.com.tr

tasarının tam metni;
www.diken.com.tr
“Genel Kurul, (…)

Kutsal Kudüs Kenti’nin özel statüsünü, özellikle de BM kararlarında belirtildiği üzere kentin ruhani, dini ve kültürel boyutlarının korunma ihtiyacını göz önünde bulundurarak,

Kudüs’ün nihai statüsüne BM kararları çerçevesinde yürütülecek müzakereler sonucunda karar verilmesi gerektiğini vurgulayarak,

Kutsal Kudüs kentinin statüsünü, karakterini veya demografik yapısını değiştirme niyetindeki kararların yasal bir etkisi olmadığını, geçersiz olduğunu ve Güvenlik Konseyi’nin kararları doğrultusunda iptal edilmesi gerektiğini tekrar tasdik ederek,

Tüm devletleri BMGK’nın 478 sayılı kararı uyarınca Kudüs’te diplomatik misyon kurmaktan kaçınmaya davet eder;

Tüm devletlerin BMGK’nın kutsal Kudüs kenti kararlarına uygun hareket etmesini ve bu kararlara aykırı bir eylem veya önlemi tanımamasını talep eder;

Sahada iki devletli çözümü tehlikeye atan negatif trendlerin geri çevrilmesi ile vakit kaybetmeden, Orta Doğu’da Birleşmiş Milletler kararları ve toprak hakkı da dahil olmak üzere Madrid şartnamesini, Arap Barış İnisiyatifi’ni ve Orta Doğu Dörtlüsü Yol Haritası’nı temel alan kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışa ulaşmayı hedefleyen uluslararası ve bölgesel çabaların hızlandırılmasına yönelik çağrısını tekrar eder;

Onuncu acil özel oturumu geçici olarak sonlandırmaya ve Genel Kurul Başkanı’na üye devletlerin talebi doğrultusunda oturumu devam ettirme yetkisi verme kararı alır.” #kudüs #birleşmişmilletler
19.12.2017 00:43
bm güvenlik konseyi'nin kararının geçersiz sayılmasını talep eden tasarısı 14 ülkeye karşı abd'nin veto etmesi sebebiyle reddedildi.
www.diken.com.tr

dışişleri'nden açıklama;
www.diken.com.tr
“ABD’nin oylamada yalnız kalmış olması, Kudüs’le ilgili kararının hukuk dışılığının en somut göstergesidir. BM Güvenlik Konseyi’nin bölgesel barış ve istikrar üzerinde yansımaları olacak böyle bir konuda tüm uluslararası toplumun iradesine aykırı olarak işlevsiz bırakılması kabul edilemez. Türkiye olarak Filistin Devleti’nin ve halkının her zaman yanında olmaya, başta BM Genel Kurulu olmak üzere tüm uluslararası platformlarda Filistin’in haklı mücadelesini ve bu yöndeki çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.”

dünya 5'ten büyük... #kudüs
14.12.2017 00:42
islam işbirliği teşkilatı tarafından, doğusu "‘Filistin devletinin işgal altındaki başkenti’ olarak tanındı.
www.diken.com.tr #kudüs
09.12.2017 00:52
dün karar sonrası ilk cuma idi. hamas dünü "öfke cuması" ilan etmişti. başlayan protestolarda göstericiler ile İsrail güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktı.
www.diken.com.tr

bu arada bizden bir "tepki" var;
www.diken.com.tr
erdoğan'ın 2012'de açtığı mecidiyeköy, şişli'deki trump towers'a giden alt geçitlerde "trump" ibaresi kaldırılmış. şimdi onlar düşünsün. #kudüs #kudüsesahipçık
07.12.2017 01:19
ankara büyükelçiliği ve istanbul başkonsolosluğu önünde protestolar vardı;
www.diken.com.tr

demeçler gelmeye devam ediyor ayrıca;
www.diken.com.tr

Almanya Başbakanı Merkel: “Trump yönetiminin Kudüs konusundaki pozisyonunu desteklemiyoruz. Kudüs’ün statüsü iki devletli çözüm yönünde yapılacak müzakerelerle belirlenmeli.”

Britanya Başbakanı May: “ABD’nin Kudüs kararına katılmıyoruz.”

Suriye Cumhurbaşkanı Esad: “Kudüs Filistin’in başkenti olmaya devam edecek.”

Avrupa Birliği: “ABD’nin kararıyla ilgili endişelerimizi dile getiriyoruz. Bunun bölgedeki barış ihtimalleri üzerinde etkileri olacaktır.”

Meksika: “İsrail büyükelçiliğimiz Tel Aviv’de kalmaya devam edecek.” #kudüs #kudüsesahipçık 
06.12.2017 23:08
abd'ye göre israil başkenti imiş.
(bkz: abd'nin kudüs'ü israil'in başkenti olarak tanıması)

lakin ki öyle değildir... #kudüs #kudüsesahipçık
06.12.2017 23:07
dün bir büyükelçilik taşıma "planı" olarak dillendirilen ve bugün abd başkanı donald trump'ın açıklamaları ile kesinleşmiş olan durum.
www.bbc.com
"Kudüs'ü artık İsrail'in başkenti olarak tanımanın vakti gelmiştir. Kudüs sadece üç dinin merkezi değildir, artık çok başarılı bir ülkenin de merkezidir. ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması yönünde Dışişleri Bakanlığı'na da direktif vereceğim. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımak bölgede barışın sağlanması için de gerekli bir adımdır. Bugünkü açıklamam İsrail ile Filistinliler arasındaki çatışmaya yeni bir yaklaşımın başlangıcı olacaktır. Tüm bölgeyi tehdit eden radikalleşmeyle mücadele için Başkan Yardımcısı Mike Pence yakında bölgeye gidecek. Son olarak bölgenin tüm liderlerine çağrı yapıyorum, sürdürülebilir barış için bizim çabalarımıza katılsınlar.
twitter.com

israil "mutlu";
www.diken.com.tr
başbakan binyamin netanyahu;
"Başkan Trump'a sonsuza dek minnettar olacağız."

diğer tepkiler;

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu;
ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz.
Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir.
twitter.com

Filistin Devlet Başkanı mahmut abbas: “Uzun yılardan beri ABD rol yapıyordu. Bu İsrail’e verilmiş bir mükafattır. Bu aşırılıkçı örgütlere yardım edecektir. Bunlar bir dini savaş çıkarmak için bahane arıyorlar. Bu uluslararası düzeyde hiç bitmeyecek savaşlara yol açacaktır."

Ürdün: “ABD’nin kararını yok hükmünde sayıyoruz. Bölgede gerilimi yükselten bu karar uluslararası hukuku ihlal ediyor.”

Tunus Genel İşçi Birliği: “Bu karar bir savaş ilanıdır.”

Lübnan Cumhurbaşkanı Aoun: “Trump’ın kararı tehlikeli ve bölgede barışın aracısı olarak ABD’nin itibarını zedeledi. Barış sürecini onlarca yıl geri götüren bu karar bölgenin ve belki de dünyanın istikrarını tehdit ediyor.”

İran: “ABD’nin kararını ciddi şekilde kınıyoruz. Bu karar uluslararası anlaşmaları ihlal ediyor.”

Katar: “Gerginliği tırmandıracak. Barış isteyenler için ölüm cezası.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: “Tek taraflı karar üzücü. Fransa bu kararı desteklemiyor. Kudüs’ün statüsü İsrailliler ve Filistinliler tarafından müzakere yoluyla belirlenmeli. Bütün tarafları sükunete davet ediyorum ve şiddetten kaçınmaya çağırıyorum.”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres: “İki devletli çözüme bir alternatif bulunmuyor. B planı yok. Elimdeki bütün gücü İsrailli ve Filistinli liderleri anlamlı bir müzakere masasına döndürmek konusunda desteklemek için kullanacağım. Kudüs, BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla en son çözülmesi gereken bir konudur.”

Mısır: “Kararı tanımıyoruz. Karar Kudüs’ün resmi statüsünü değiştirmeyecek.”

Filistinli siyasetçi Hanan Aşravi: "Trump bir şey söyleyip başka bir şey yapıyor. Bir yandan itidal çağrısı yapıyor, diğer yandan böyle bir adım atıyor" diyen Aşravi, "İsrail Kudüs'ü işgal ederek savaş sonucu ele geçirmiştir. İnsanlar elbette öfkeli olacaklar"
www.diken.com.tr

deli bunak abd'li dünyayı yakmaya yemin etmiş. tüm insanlığa düşen #kudüsesahipçık mak. #kudüs #donaldtrump 
entrylerde "#" kullanarak etiketleme yapabilirsiniz.

kitap oku

"uydurma bir şeyler"