bugün
gündem
#müdahale
07.04.2017 12:22
4 nisan 2017 idlib saldırısı sonrası donald trump'ın yorumları ile işaret ettiği olay.
www.diken.com.tr
Humus yakınlarındaki El Şayrat hava üssünü hedef alan hava harekatı Türkiye saatiyle 03.40 civarında gerçekleşti. Doğu Akdeniz’de konuşlu iki savaş gemisinden 59 Tomahawk füzesiyle üssün farklı noktaları vuruldu.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD’nin hava saldırısı sonucu üssün tamamen imha edildiğini ve biri rütbeli dört askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Gözlemevine göre rütbeli asker bir generaldi.

ABD başkanı donald trump'ın açıklamaları;
www.diken.com.tr
“Suriye’deki füze operasyonu ABD’nin güvenliği için elzemdi. Esad’ın davranışlarını değiştirmek için önceki girişimler yıllarca başarısızlıkla sonuçlandığı için mülteci krizi derinleşmeye ve bölge ABD ve müttefiklerini tehdit edecek şekilde istikrarsızlaşmaya devam ediyor. Tüm medeni ülkeleri Suriye’deki katliamı ve her türlü despotizmi durdurmak için ABD’nin yanında yer almaya davet ediyorum.”

rusya devlet başkanı vladimir putin'in tepkisi;
www.diken.com.tr
Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saldırının uluslararası hukuku ihlal ettiğine ve ABD-Rusya ilişkilerine ciddi biçimde zarar verdiğine inandığını söyledi.
Putin’in ABD’nin ‘egemen bir devlete karşı saldırganlık’ olarak yorumladığını belirten Peskov, hava harekatıyla birlikte ABD’nin Irak’taki sivil ölümlerini örtbas etmeyi amaçladığını kaydetti.

başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü numan kurtulmuş memnun;
www.diken.com.tr
“Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri tarafından oradaki askeri üssün vurulması, yani kalkıp sivillerin üzerine ateş eden, muhtemelen kimyasal silahları sivillerin üstüne atan o askeri üssün vurulması önemlidir, anlamlıdır”

cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın da olumlu "buluyor";
www.diken.com.tr
“ABD’nin Şaryat Hava Üssü’ne yönelik bu sabah gerçekleştirilen hava saldırısını, Esad rejiminin savaş suçlarına karşı verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendiriyoruz.”

suriye’den açıklama;
www.diken.com.tr

saldırıya iran ve rusya tepkili. çoğu ülke destekçi;
www.diken.com.tr

öte yandan Rusya, ABD’yle imzalanan ‘hava güvenliği anlaşması’nı iptal etti;
www.diken.com.tr

karanlık büyüyor. #suriye #abd #müdahale
sol tarafta yer alan daha sekmesi içerisinde istatistiklere ulaşabilirsiniz.

kitap oku

"hippi"