#merkezbankası
07.07.2019 20:43
belirtilen bilgilere göre cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, Marmara Bölgesi milletvekilleriyle yaptığı toplantıda kararla ilgili olarak;
“Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. ‘Faiz düşerse, enflasyon düşer’ dedik. Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik.” demiş.
www.gazeteduvar.com.tr

saadet partisi genel başkanı temel karamollaoğlu;
www.diken.com.tr
“Faiz bir sistem meselesidir. Faizin içinde bütün faaliyetlerinizi yürütürken; indirip, çıkarmak sizin politikalarınızla alakalıdır, MB başkanıyla değil. Bizim de bugüne kadar söylemek istediğimiz bu, gerçekleri görün. Bu MB başkanının tavrından kaynaklanmıyor, sizin politikalarınızın yanlışlığından kaynaklanıyor. Ekonomi, başına koyduğunuz adamların şahsından dolayı ne düzelir, ne bozulur. Sizin uyguladığınız politikalar sebebiyle düzelir veya bozulur. Onun için biz ‘liyakat’ diyoruz. Ehil insanı koyacaksınız, o zaman düzelir.”

Merkez Bankası'nın kulvarı farklı ondan olabilir mi? MB, AKP'nin alt teşkilatı değil sonuçta. 6 Temmuz kararı Cumhuriyet'in esasında kara günlerinden birisi olacakken yaşanan onca fenalıklar sebebiyle çıta öyle bir yükseldi ki normal bir olaymış gibi karşılandı. #merkezbankası
06.07.2019 20:19
bu sabah resmi gazete'de çıkan cumhurbaşkanlığı atama kararı ile merkez bankası başkanı murat çetinkaya'nın görevden alınması olayı. yerine ise yardımcısı murat uysal atandı.
www.diken.com.tr
www.tcmb.gov.tr

chp sözcüsü faik öztrak;
www.diken.com.tr
"Bunu da gördük. Bağımsız TCMB’nin Başkanı, Cumhurbaşkanı tarafından kurumsal hedeflere ulaşılamaması gerekçesiyle bir gece yarısı görevden alındı. Bunu yapanlar bizim ekonomi yönetimimize güvenin deme hakkını kaybetmiştir. TCMB Sarayın elinde tutsaktır NOKTA."
twitter.com

iyi parti genel başkan yardımcısı ve aynı zamanda eski merkez bankası başkanı durmuş yılmaz;
www.diken.com.tr
"Başkan (Guvernör) ancak, 27 nci maddedeki yasakların gerçekleşmesi ve bu Kanunla kendisine verilen görevlerin devamlı surette ifasını imkansız kılacak durumların ortaya çıkması hallerinde, atanmasındaki usule göre görevinden af olunabilir. Yukarıda belirtilen hususlar dışında, kendisi istifa etmediği sürece, Başkanın görevden alınması mümkün değildir.Bu güvence MB bağımsızlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Uygulamadan da görüleceği üzere bu hususun yasada yazması gerekli koşuldur."
twitter.com #merkezbankası
09.05.2019 22:48
dün 6.25'leri zorlamasından sonra merkez bankası'ndan iki hamle geldi.
www.diken.com.tr
mb, bir haftalık repo ihalelerine bir süreliğine ara verdiğini açıkladı ve bankaların lira zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. #dolar #merkezbankası
13.09.2018 21:48
bir hafta vadeli repo faizinin 625 baz puan arttırılarak yüzde 24’e çıkması kararı.
www.diken.com.tr

karar sonrası dolar sert düşüş göstererek 6 lira civarına kadar düştü, daha sonra 6.20'lere geldi.
www.diken.com.tr #merkezbankası #faiz #dolar
24.07.2018 16:49
politika faizi haftalık repo faiz oranının yüzde 17.75’te sabit tutulması kararı. dolar 4,93'lere kadar çıktı.
www.diken.com.tr

borsa ise yüzde 3,33 değer kaybetti.
www.diken.com.tr #merkezbankası #faiz #dolar
23.05.2018 21:45
23 mayıs 2018 dolar kuru'nun 4,9282'ye kadar çıkmasıyla olağanüstü toplanan mb'nin aldığı karar. geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 13.5’ten 16.5’e yükseltildi. dolar daha sonra bu faiz kararı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamalarının da etkisiyle günün en düşük seviyesi olan 4.55’e kadar geriledi.
www.diken.com.tr #merkezbankası #faiz
sol tarafta yer alan gündem sekmesinde son 24 saat içerisinde en fazla yazılan başlıklar yer alır.

kitap oku

"yürek söken"