#suriye
08.09.2018 01:10
dün iran'ın ev sahipliğinde türkiye ve rusya'nın da katıldığı bir üçlü zirve yapıldı. toplantıdan 12 maddelik bir bildiri çıktı. ayrıca erdoğan'ın ateşkes ilanı isteği ise putin'den geri döndü.
www.diken.com.tr
www.diken.com.tr

bu arada yine dün bm de toplanmıştı. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura;
www.diken.com.tr
“İdlib’e düzenlenecek herhangi bir operasyonun korkunç ve kanlı bir savaşa yol açabileceğine yönelik tehlikeleri çok derin. Siviller potansiyel kurban olabilir ve tam ölçekli bir saldırı durumunda, hem bölgesel hem de uluslararası oyuncuları içeren olayların hızla tırmanma tehlikeleri var. İdlib’de insanların tahliye edilebileceği ya da en azından savaş sırasında kendilerini daha güvenli hissedebilecekleri bir başka İdlib olmadığını unutmayalım” #suriye #idlib
07.09.2018 00:43
sivillerin de türkiye'ye doğru harekete geçtiği söyleniyor.
www.diken.com.tr #suriye #idlib
15.04.2018 22:33
yankıları;

abd başkanı donald trump;
www.diken.com.tr
“Suriye baskını özenli şekilde, öyle mükemmel yürütüldü ki yalan haber medyasının küçümsemesinin tek yolu, benim ‘Görev başarıldı’ ifadesini kullanmam oldu. Buna takılacaklarını biliyordum ama öyle müthiş bir askeri terim ki, geri getirilmesi, daha sık kullanılması gerekiyor.”

suriye devlet başkanı beşşar esed;
www.diken.com.tr
“Dün ABD’nin saldırganlığını gördük. Bu saldırganlığı, 1970’li yıllarda üretilen füzelerle püskürtmeyi başardık. 1990’lı yıllardan başlayarak Amerikan filmlerinde, Rus yapımı silahlar ‘geri kalmış’ gibi gösteriliyor. Bugün, kimin silahının geri kalmış olduğunu görüyoruz. Altyapının yeniden inşası çok önemli bir konu. Maliyeti en az 400 milyar dolar olacak. Bunun için 10 ila 15 yıla ihtiyaç var”.

chp lideri kemal kılıçdaroğlu;
“Esad’a iyi ki bomba attılar diyorlar. Bunu söyleyenin yüreğinde insanlık yoktur. İnsanın öldürülmesinden zevk alınmaz”
www.diken.com.tr
"Akan kan Müslümanların kanı, orada yaşayan değişik mezheplere mensup Müslümanların kanı. Peki hangi gerekçeyle oluyor bu. Orada yıllardır bir vekalet savaşı yapılıyor. Rusya ile ABD karşılıklı güç gösterisi yapıyorlar."
www.diken.com.tr

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia;
www.diken.com.tr
“Her şey daha önce işlenmiş şema üzerinden yapılıyor: Provokasyon, uydurma suçlamalar, sahte hüküm, ceza. Şimdi uluslararası işleri bu şekilde mi yürütmek istiyorsunuz? Bu yapılanlar, uluslararası ilişkilerde serserilik ve kilit öneme sahip nükleer devletler söz konusu olduğu dikkate alınırsa, küçük denebilecek türden bir serserilik değil. BM Tüzüğü’nü küçümsüyorsunuz. Güvenlik Konseyi’nde herhangi bir çalışma yürütmüyorsunuz, bizlerle görüşmüyorsunuz ve herkesi bunun aksine inandırmaya çalışıyorsunuz. Konseyin otoritesini baltalıyorsunuz”

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu;
www.diken.com.tr
"Yarın bu rejim bu saldırılarını devam ettirirse, daha büyük olaylar olur iş büyür. Suriye’de kaos geri gelir hem de geri dönülmez bir biçimde gelir. Bir an önce siyasi sürece geçmemiz lazım. Suriye’yi bu rejimden kurtarmamız gerekiyor.”

saadet partisi genel başkan yardımcısı birol aydın; (ki bence en güzel yorum)
www.diken.com.tr
“Miraç gecesinde İngiltere’si, Amerika’sı, Fransa’sı İslam toprağını Müslüman ülkelerin halklarının, yöneticilerinin gözüne baka baka bombalıyor. İslam ülkelerinin yöneticilerinin bir kısmı da bundan memnuniyet duyduklarını söylüyorlar.”#abd #suriye 
14.04.2018 22:48
saat 04:00 sularında gerçekleşen saldırı. ABD, ingiltere ve Fransa'nın ortaklığında Suriye'nin başkenti Şam'daki askeri noktalar hedef alındı. Anadolu Ajansı, saldırıda İran destekli milislerin de hedef alındığı bilgisini geçti. Saldırı, Duma'daki kimyasal saldırıya cevap olarak nitelendirildi. Suriye devlet televizyonu Humus'ta 3 sivilin yaralandığını açıkladı. pentagon saldırıda üç bölgenin vurulduğunu açıkladı. Şam'daki Cumhuriyet Muhafızları, Dumeyr Havaalanı, Şam Uluslararası Havalimanı çevresi, Cemeyre Bilimsel Araştırmalar Merkezi, Kasyun Dağı'ndaki hava savunma sistemleri, Kisve ve Kalamun bölgelerindeki askeri noktalar vuruldu.
www.ntv.com.tr

Rusya Savunma Bakanlığı: "Roketlerin çoğu Suriye hava sistemleri tarafından havada imha edildi"
www.ntv.com.tr

dışişleri bakanlığı;
"Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz"
www.ntv.com.tr

İran, "Operasyonu kınıyoruz. Bölgesel sonuçları olacak" açıklamasını yaptı. İran Dışişleri Bakanlığı, "Saldırı uluslararası hukukun pervasızca ihlalidir ve Suriye'nin bütünlüğünü görmezden gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, koalisyonun harekatının ardından açıklama yaptı. Antonov, "Önceden tasarlanmış bir senaryo işleme konuldu. Yeniden tehdit ediliyoruz. Daha önce böyle saldırılarının sonuçları olacaktır diye uyardık" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da saldırıda "Batı medyasının da sorumluluğunun" olduğunu söyledi. Rus hava savunma sistemlerinin koruma alanına saldırı düzenlenmediği açıklandı.
www.ntv.com.tr

pentagon;
Toplantıda açıklama yapan sözcü Dana White ise ABD’nin öncülük ettiği saldırının başarılı olduğunu ve seçilen tüm hedeflerin başarı ile vurulduğunu söyledi.
www.ntv.com.tr

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg;
"Bütün NATO ülkeleri harekata destek veriyor. Harekat öncesi bize bilgi verildi"
www.ntv.com.tr

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu;
"Rejime yönelik bir müdahale, halka yönelik olsa karşı çıkarız. Bu rejim Suriye'nin başında kalmamalı"
www.ntv.com.tr

cumhurbaşkanı erdoğan;
"Yapılan operasyonu doğru buluyoruz. Böylece rejim saldırılarının cevapsız kalmayacağın gördü"
www.ntv.com.tr

kareler;
www.ntv.com.tr

erdoğan ile macron görüştü;
www.ntv.com.tr

Rusya'nın BMGK'dan, Suriye'de rejimin kimyasal silah tesislerine yönelik hava saldırısı düzenleyen ABD, İngiltere ve Fransa'nın kınamasını talep ettiği karar tasarısı, 9 ülkenin desteğini alamadığı için reddedildi.
www.ntv.com.tr

esad'ın yaptıklarının "cezası" böyle mi olur bilemiyorum ama sabahtan beri riyakarlığın tavan yaptığına şahit oluyorum. siyasal islamcıların ne kadar "anti emperyalist" olduğunu gördük. 100 tomahawk ile eski ayarlara dönüldü.

mesela bugünden yine bir örnek;
ihh insani yardım vakfı başkanı Bülent Yıldırım;
"Bugün atılan füzeler içimizi serinletmedi. Çok az vuruş yapıldı ve o tesislerin yok edilmediğini, tesislere bir zarar verilmediğini düşünüyoruz. Danışıklı dövüş gibi bir atış yapıldığını düşünüyoruz"
tr.sputniknews.com #suriye #abd 
06.11.2017 01:44
suriye ordusunun geçtiğimiz cuma ışid'den kurtardığı Deyr ez Zor kentinde kalan ışid hücresinin gerçekleştirdiği bombalı araç saldırısı. 100 kişi yaşamını yitirmiş;
www.diken.com.tr #suriye
10.05.2017 01:57
abd başkanı donald trump'ın son "bombası". trump'ın Suriye’deki Kürtlere ağır silah verilmesini öngören kararı onayladığı belirtildi. ABD’li yetkililer, ağır silahların YPG’lilere Rakka operasyonuna destek amacıyla verileceğini belirtirken, silah temininin ne zaman gerçekleşeceğiyle ilgili takvimi açıklamadı.
www.diken.com.tr

pentagon'un açıklamaları;
www.diken.com.tr

pyd lideri salih müslim'in yorumu;
www.diken.com.tr
“Rakka kampanyası terörizme karşı uluslararası koalisyonla paralel olarak yürütülüyor. ABD’nin silah vermesi doğal”

"hillary başkan olursa teröristler şımaracak", "trump bi' kere feto'yu iade edecek" diye çıldıran trump fan sayfası online mı? #donaldtrump #suriye #abd
07.04.2017 12:22
4 nisan 2017 idlib saldırısı sonrası donald trump'ın yorumları ile işaret ettiği olay.
www.diken.com.tr
Humus yakınlarındaki El Şayrat hava üssünü hedef alan hava harekatı Türkiye saatiyle 03.40 civarında gerçekleşti. Doğu Akdeniz’de konuşlu iki savaş gemisinden 59 Tomahawk füzesiyle üssün farklı noktaları vuruldu.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD’nin hava saldırısı sonucu üssün tamamen imha edildiğini ve biri rütbeli dört askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Gözlemevine göre rütbeli asker bir generaldi.

ABD başkanı donald trump'ın açıklamaları;
www.diken.com.tr
“Suriye’deki füze operasyonu ABD’nin güvenliği için elzemdi. Esad’ın davranışlarını değiştirmek için önceki girişimler yıllarca başarısızlıkla sonuçlandığı için mülteci krizi derinleşmeye ve bölge ABD ve müttefiklerini tehdit edecek şekilde istikrarsızlaşmaya devam ediyor. Tüm medeni ülkeleri Suriye’deki katliamı ve her türlü despotizmi durdurmak için ABD’nin yanında yer almaya davet ediyorum.”

rusya devlet başkanı vladimir putin'in tepkisi;
www.diken.com.tr
Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saldırının uluslararası hukuku ihlal ettiğine ve ABD-Rusya ilişkilerine ciddi biçimde zarar verdiğine inandığını söyledi.
Putin’in ABD’nin ‘egemen bir devlete karşı saldırganlık’ olarak yorumladığını belirten Peskov, hava harekatıyla birlikte ABD’nin Irak’taki sivil ölümlerini örtbas etmeyi amaçladığını kaydetti.

başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü numan kurtulmuş memnun;
www.diken.com.tr
“Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri tarafından oradaki askeri üssün vurulması, yani kalkıp sivillerin üzerine ateş eden, muhtemelen kimyasal silahları sivillerin üstüne atan o askeri üssün vurulması önemlidir, anlamlıdır”

cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın da olumlu "buluyor";
www.diken.com.tr
“ABD’nin Şaryat Hava Üssü’ne yönelik bu sabah gerçekleştirilen hava saldırısını, Esad rejiminin savaş suçlarına karşı verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendiriyoruz.”

suriye’den açıklama;
www.diken.com.tr

saldırıya iran ve rusya tepkili. çoğu ülke destekçi;
www.diken.com.tr

öte yandan Rusya, ABD’yle imzalanan ‘hava güvenliği anlaşması’nı iptal etti;
www.diken.com.tr

karanlık büyüyor. #suriye #abd #müdahale
entrylerde "#" kullanarak etiketleme yapabilirsiniz.

kitap oku

"falconer hapishanesi"