#trumperdoğan
16.05.2017 22:04
günler öncesinden heyecanla "beklenen" ama trump'ın suriyeli kürtlere silah vermeyi onaylaması kararının ardından daha farklı bir öneme sahip olan görüşme;
www.diken.com.tr

Trump, Erdoğan’ı ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Türkiye’yi terör örgütü ile olan mücadelede destekliyoruz. Türkiye’nin liderliğinden de mutluyuz. Türkiye’nin çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
Türkiye’nin PKK ve IŞİD’le mücadelesini desteklediklerini ifade eden ABD başkanı, baş başa görüşmeye ilişkin şunları anlattı. “Erdoğan ile birlikte ticari ve ekonomik ilişkilerimizi konuştuk. Türkiye’nin askeri bir takım siparişleri var. Bunların ulaşması konuşuldu. Ortadoğu’daki barışın tesis edilmesi tüm halkların güvenliği için ortak tavrı konuştuk. Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.”

Trump’ın ardından söz alan Erdoğan, ABD-Türkiye ilişkilerinin ‘küresel barış için’ önemli olduğunu söyledi.
Bölgedeki ‘çalkantılı dönem’in iki ülke ilişkilerine her zamankinden daha fazla önem kazandırdığına vurgu yapan Erdoğan, diyalogu artırma amacında olduklarını kaydetti.
Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu ziyaretimiz tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum. Bu görüşmelerin büyük kazanımlar elde edeceğine inanıyorum. Ekonomi, enerji ve savunmada işbirliğini artacak. DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı koymalıyız. Bölgemizin geleceğinde teröre yer yoktur. Özellikle YPG terör örgütün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap alınması uygun değildir. Suriye, Irak Yemen ve Libya’daki kaosu fırsata çevirmek isteyenler eninde sonunda kaybedecektir. İki müttefikin dayanışması eli kanlı şebekeleri bertaraf etmek için kafidir. FETÖ terör örgütü konusundaki beklentilerimizi ifade edeceğim. Trump’ın seçim zaferi yeni beklentilerin doğmasına neden olmuştur.” 

www.diken.com.tr
kareler: www.diken.com.tr #trumperdoğan #donaldtrump #receptayyiperdoğan 
sözlük kuralları daimi öneri kutusu başlığına, formatla ilgili dilek ve şikayetlerinizi yazabilirisiniz.

kitap oku

"falconer hapishanesi"