bugün
gündem
#varlıkfonu
13.09.2018 22:00
cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile başkanlığına cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın getirildiği fon. başkan vekilliğine ise hazine ve maliye bakanı berat albayrak atandı. şaka maka derken ülkenin tüm varlığı baba ve damadının oldu.
www.diken.com.tr

yönetim kurulu üyeleri, ‘bünyesinde bulunmayı milli bir vazife gördükleri’ TVF’den maaş almamaya karar verdi. allah razı olsun(!)
www.diken.com.tr

en güzel haber zaytung'dan;
www.zaytung.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanlığına Atanan Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Benim için de sürpriz oldu...''
Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş.'nin yönetim kurulunda yer alacak isimlerin belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnmesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni yönetimde sürpriz isimler var. Kararnameye göre Fon Başkanlığını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan yürütecek. Erdoğan, ismini daha önce Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak kamuoyuna duyurmuştu...
"Haberi bu sabah eniştem verdi"
Karar sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendine yeni görevinde başarılar diledikten sonra kendine teşekkür etti. Varlık Fonu Başkanlığı için daha önce bir kaç kez ağzını yokladığını ama ser verip sır vermediğini ifade eden Erdoğan, "Yalnız olduğum zamanlarda kulağıma bazı duyumlar geliyordu. Ama pek ihtimal vermiyordum açıkçası" diye konuşarak Varlık Fonu Başkanı olacağına dair herhangi bir beklentiye girmediğini sözlerine ekledi.
Atama haberini eniştesinden aldığını ifade eden Erdoğan, bu sabah yaşadıklarını ise şu şekilde aktardı:
"Sabah Emine Hanım'la evde kahvaltı ederken telefonum çaldı. Ekranda "Enişte arıyor" yazısını görünce "Hayırdır inşallah" dedim. Hanım da biraz panik oldu tabi. Açmasak mı falan diye düşündük. Ama ısrarla çaldırınca mecburen açtım. Eniştem sevinçli bir ses tonuyla "Hadi yine iyisin" deyince anladım güzel bir haber olduğunu. O da sevinmiş tabii bu habere. Telefonu kapatır kapatmaz evdeki bayram havasını görmeliydiniz..."
"Kendimi mahçup etmeyeceğim"
Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle göreve getirildiğinin hatırlatılması üzerine bunun ayrı bir gurur kaynağı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yani bir ülkenin en tepesindeki kişi tarafından böyle bir göreve layık görülmek, şimdiye kadar doğru işler yaptığımın da bir göstergesi tabii. İşinizi doğru yaparsanız mutlaka bir şekilde ödüllendiriliyorsunuz. İşte bu atama da bunun en büyük kanıtı" derken, genç beyinlere de hayallerinin peşinden koşmaya devam etmeleri tavsiyesinde bulundu.
Kendini göreve getirenleri mahçup etmemek için elinden geleni yapacağını ifade eden Erdoğan, "Hem Cumhurbaşkanlığı, hem Paşaların Paşalığı, Hem AK Parti Genel Başkanlığı, şimdi de Varlık Fonu Başkanlığı, haliyle biraz yorulacağız" diyerek işinin artık daha da zor hale geldiğini belirtmeyi de ihmal etmedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?
2002-2014 yılları arası Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan Erdoğan, 2014 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Varlık Fonu Başkan Yardımcısı Berat Albayrak'ın kayınpederi olan Erdoğan, halen Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmektedir. Evli ve 4 çocuk babası olan Erdoğan, İngilizce, Almanca ve İspanyolca bilmemektedir.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kimdir?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak ile evli olan Berat Albayrak, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın torunlarının babasıdır. Albayrak ayrıca 2004 yılından beri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın enişteliğini yürütmektedir. Evli ve 3 çocuk babası olan Albayrak, boş zamanlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı yapmaktadır. #varlıkfonu
08.09.2017 11:01
başkanı mehmet bostan dün görevinden alındı. yerine bir süreliğine Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ vekaleten getirildi.
www.diken.com.tr

bu sabah cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın yaptığı açıklamaya göre yeniden yapılanmaya gidecekmiş;
“Türkiye Varlık Fonu’nda arzulanan hedeflenen süreç olmadı. Başbakanla istişareleri yaparak bu konularda kararları alırız, bu işin böyle yürümeyeceğine karar verdik. (Görevden alma kararı yönünde) adımın atılmasının isabetli olduğunu karar verdik ve başbakan bu adımı attı. Türkiye Varlık Fonu’nu reorganize etmemiz şart.”
www.diken.com.tr #varlıkfonu
24.02.2017 22:10
başkan mehmet bostan, geleceğe dair "umutlu";
www.diken.com.tr

“Çok davet alıyoruz. New York ve Londra gibi dünyanın önde gelen finans merkezlerinde yoğun ilgi görüyoruz. Özellikle yatırım bankaları kapımızı çok çalıyor. Türkiye’nin menfaatlerine katkı sağlayacak iş modelleri, ortaklıklar peşindeyiz. Çok talep var. Ama seçici olmak istiyoruz.” #varlıkfonu
10.02.2017 22:21
izmir limanı'nı da yutmuş. afiyet olsun.
www.diken.com.tr #varlıkfonu
07.02.2017 22:09
diken.com.tr'den fırat ergene 9 soruda şirketi anlatmış;
www.diken.com.tr #varlıkfonu
06.02.2017 21:46
konu ile ilgili yeni gelişmeleri şöyle paylaşalım.

öncelikle Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi prof. dr. yalçın karatepe çok güzel bir video ile şirketi açıklıyor;
www.youtube.com
www.diken.com.tr

bunun yanında karatepe, medyascope özel yayınında semih sakallı'nın konuğu oldu. bu biraz daha uzun;
www.youtube.com

geçelim demeçlere;

CHP Tekirdağ Milletvekili faik öztrak;
www.diken.com.tr

“Sınırlarımızdaki yangın sürerken savunma sanayinin kasasındaki parayı da, evde kalan son gümüşleri de hükümetin referandumdan ‘Hayır’ çıkmasını önlemek için harcayacağından endişe ediyoruz.”
“Acaba bu paralarla Borsa’da dalgalanmaları önlemek için işlem mi yapacaklar? Savunma Sanayii Destekleme Fonundan 3 milyar TL neden devredilir?”
“Yönetimde keyfilik giderek artıyor. Sayıştay denetimine tabii olmayan Varlık Fonu’nun ilk getirilen halinde hiçbir denetim yoktu. Plan ve Bütçe Komisyonundaki arkadaşlarımızın çabalarıyla bağımsız denetim konusu gündeme geldi. Fakat yapılacak tespitin yanında bir de müeyyide olması lazım. Buna karşın denetimi ve yaptırımı sürekli engelleyen bir iktidarla karşı karşıyayız”

chp sözcüsü selin sayek böke;
www.diken.com.tr

“Bu koşullarda kurulan bir fon ancak şunu yapabilir: Kamu kurumlarını kendine alır, ipotek eder, teminat gösterir ve bu ipotek ettiği kamu kurumları üzerinden borçlanır. Yani kurulan fon, bir kaynağı, yatırıma dönüştürme fonu değildir. Kurulan fon, kendi üzerine aldığı kamu kaynaklarını ipotek ederek, yani bizim geleceğimizi ipotek ederek, yeniden borçlanma mekanizmasıdır. Bu bir borçlanma fonudur, bir varlık fonu değildir.”
“Kısacası adına Varlık Fonu denen bu şey, esasında kanunla kurulmuş bir aile şirketi. Başına getirilmiş olan yönetimden bu aile şirketinin, bir saray şirketi olduğunu da çok açık bir biçimde görüyoruz”
“Elinizi 6.5 milyonun işsizliğine son vermek için kullanılması gereken İşsizlik Fonuna sakın ha uzatmaya kalkmayın. Elinizi 6 milyon asgari ücretlinin zar zor mecburen biriktiriyor olduğu BES’e sakın ha uzatmaya siz kalkışmayın. Vatandaşın cebinden elinizi çekin.”
“AKP ne yaparsa yapsın, bu yandaş düzeni derinleştirmesine izin vermeyeceğiz. Bu yandaş düzen, bu tip yamalarla kurtarılabilecek bir yerde değil artık. Türkiye hep beraber bu düzene ve bu düzeni derinleştirmek için bize dayatılmış olan rejim değişikliğine ‘Hayır’ diyecek. Bu düzen yıkılacak, yerine halkın düzeni kurulacak” 

başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü numan kurtulmuş;
www.diken.com.tr

“Büyük kamu şirketlerinin daha iyi yönetilmesi ile ilgili bir niyet vardır burada. Devletin elinde kuvvetli bir kaynak oluşturulması savunulmaktadır. Ekonomik salvolara karşı daha dinamik bir yapıya kavuşması öngörülmektedir. Bu Türk ekonomisinin kaynaklarının kullanılması için önemli bir adım olacaktır”
“Varlık Fonu, Türkiye’nin ekonomik olarak güçlü bir fona sahip olması ve Türkiye ekonomisi üzerindeki operasyonlara karşı kendisini garantiye almak için kurulmuştu. Burada etkin yönetim sağlanacak, şüpheniz olmasın. ‘Düyun-u Umumiye’ gibi sözleri yanlış buluyorum. Varlık Fonu milli bir oluşumdur. Ekonominin milli tarafını güçlendirmek için atılmış bir adımdır”

ve bir iki haber:

çoğunluğu turizm bölgelerinde toplam 2.3 milyon metrekare Hazine arazisini de ‘yuttu’: www.diken.com.tr
şirketleri teminat göstererek iktidarın ‘mega projeleri’ne yurt dışından kaynak arayacak: www.diken.com.tr #varlıkfonu
05.02.2017 22:05
5 şubat 2017 varlık fonu devir kararı ile gündeme gelen, öncesinde de yine milli piyango'nun devri ile bahsi açılan kuruluş. ekonomik konularda ahkam kesemem. derlediğim linkler var. bakalım;

ekşi sözlük'ten c2vkyxq nick'li yazarın entry'si var.
eksisozluk.com

--- spoiler ---

55174-5 sicil numarası ile 15.11.2016 tarihinde kurulan türkiye varlık fonu yönetimi anonim şirketi (dikkatinizi çekiyorum, anonim şirket). yani henüz 1 yıl dahi olmamış kurulalı. yönetim kurulu başkanı mehmet bostan isminde bir şahıs, daha önce özelleştirme idaresi başkanı imiş.

31/01/2017 tarihli -dikkatinizi çekerim 5 gün önce- 9253 sayfa 576 sayılı ticaret sicil gazetesi'nde yayınlanan değişiklik ile yönetim kurulu üyeliğine bilin kim getirilmiş? bayılırsınız: yiğit bulut!

hoşçakal aşağıdaki kurumlar, artık yukarıda bahsettiğim anonim şirketin birer girişimisiniz:

(bkz: ziraat bankası)
(bkz: ptt)
(bkz: botaş)
(bkz: borsa istanbul)
(bkz: tpao)
(bkz: türksat)
(bkz: türk telekom)
(bkz: çaykur)
(bkz: eti maden)

sanırım ülkenin %90 varlığı yok oldu bugün. fena kötü hissediyorum.

bu arada, milli piyango'nun da daha önce devredildiğini unutmayalım.

--- spoiler ---

yönetiminde şu isimler var. tabi yiğit bulut en dikkat çekeni;
www.gazeteduvar.com.tr

bu arada ekonomi yazarı mahfi eğilmez kendi blog'unda varlık fonu nedir ne değildir, beklentilerini, eleştirilerini yazmış bu da hoş bir kaynak;
www.mahfiegilmez.com #varlıkfonu
05.02.2017 21:59
başbakanlık'tan yapılan açıklama ile duyurulan karar. hazinenin uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme yüksek kurulu kararıyla özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisseler türkiye varlık fonuna devredilmiştir.

ziraat bankası, tpao, türksat, botaş, bi̇st, eti maden, çaykur, ptt ve boru hatlarının hazineye ait hisseleri türkiye varlık fonu’na devrildi.
www.basbakanlik.gov.tr
www.diken.com.tr

(bkz: türkiye varlık fonu) #varlıkfonu
sözlük haberlerine sağ üstte yer alan olaylar sekmesinden ulabilirsiniz.

kitap oku

"yürek söken"