israil
22.03.2013 23:10
parayla satın alınmış topraklarda kurulan ülke.
23.03.2013 01:12
para ile satılmış topraklar üzerine kurulmuş ülke.*

Edit: neden tepki gösteriyorsunuz anlamıyorum. Yalansa söyleyin düzelteyim.
23.03.2013 01:14
23.03.2013 01:25
dünyada kafa tutamayacağı devlet yoktur. kaybedecek bir şeyi olmayan insanlar gibi davranır uluslararası ilişkilerde. bunun meyvelerini de hep toplamıştır. 6 gün savaşlarında 3 arap devletiyle ve diğer arap devletleriyle bildiğin dalga geçmiştir. kendi müttefiği amerika‘ya göz dağı vermek için gemisini batırmıştır, amerika sesini dahi çıkaramamıştır.


türkiye ile ilişkileri ise aslında hiçbir ülkeyle olmadığı kadar iydi bi ara. bunun nedenini pek anlayamasam da çok garip bir saygıları vardı. muhafazakar bir iktidar gelince türkiye‘nin başına ilişkiler bozulmuştur. bu son dönemdeki olayların asıl sebepleri budur.


bir de pilotlar konusunda ortak paydada buluşuruz. iki ülkenin de çok iyi pilotları var.

14.04.2013 18:44
"cinleri kullanarak bilim teknik alanda gelişen ülke." evet efendim bunu da duyduk. israil‘in dış politikasını kesinlikle savunmuyorum ama bilim ve araştırmaya aklın ermiyorsa sus be kardeşim.
16.04.2013 17:40
savaşı desteklemiyorum o yüzden de tarafta tutmuyorum sadece israil‘in kuruluşu ile ilgili bir yazı, tamamı alıntıdır. okumadan eski vereceksen‘de anlarım.


--- spoiler ---

filistin meselesinde bilinmeyenler.

-filistin‘de yahudi göçü olmadan önce araplar çölde sefil bir halde yaşıyorlardı. yahudiler ise okumuş kültürlü adamlar. filistin‘e gideriz eğitimli nüfusumuzun yardımıyla araplarla ortak güçlü bir devlet kurarız diye düşündüler ama araplar baştan ret ettiler yahudileri.

-filistin‘i bin küsür senedir araplar yönetmiyordu. filistin arap devleti değildi. yahudiler geldiğinde de ortada arap devleti yoktu. ingiliz yönetimi vardı.

-ingilizler de osmanlıdan aldılar filistin‘i. arap isyancıların sayesinde. kudüs‘e giren ingiliz komutanının ilk işi ise selahattin eyyübi‘nin mezarına tekme atıp gene geldik demek oldu.

-yahudilerin filistin‘e göçünü ingilizler istemediler engellediler de. hatta romanya‘dan gelen nazilerden kaçan struma adlı gemiyi filistin‘e almadılar. istanbul açıklarında torpille batırdılar 700 yahudi öldü.

-naziler ise yahudileri filistin‘e göç ettirmeye çalışıyorlardı. naziler‘in orta doğudaki müttefiki ise kimdi tahmin edin. filistinli araplar.

-2.dünya savaşından sonra ingiliz sömürgesi bitti. filistin küçültüldü. Ürdün‘e lübnan ‘a verildi toprakları. kalan topraklar ise ikiye bölündü. yahudiler kabul ettiler. araplar ise kabul etmediler. bunun üzerine mısır,irak,suudi arabistan,suriye ve yerli araplar yeni kurulan israil‘e savaş açtılar. ama yenildiler.

-bu arada arap ülkelerinde yüzlerce yıldır yaşayan 800.000 yahudiyi araplar kovdular. yeni kurulan israil‘e göç etti bu insanlar.

-yeni sınırlar oluştu. şimdiki filistini Ürdün ve mısır işgal etti. kalan yerler israilin oldu. mısır‘ın agresif politikaları sonucu 2. arap-israil savaşı çıktı. israil‘in nüfusu 2 milyondu. savaştığı arapların nüfusu ise 50 milyondu. sovyetler silah deposu yapmıştı arap ülkelerini. sadece mısır hava kuvvetleri israil‘in 3 katıydı. ama 6 gün içinde israil mısır,Ürdün,suriye ve irak‘ı yendi. şimdiki batı şeria kudüs gazze golan tepelerini ve sinayı israil aldı. araplar teslim olmuşlardı ama israil işgal etmedi durdu. meşhur 67 sınırı muhabbeti burada başladı.

-1973‘de ise araplar ani bir saldırı yaparak israil‘i gafil avladılar. israil ise toparlandı dengeledi savaşı. dünya baskı yaptı o yüzden yenecekken ateşkes ilan edildi.

-1978‘de ise mısır ve israil barış anlaşması yaptılar. israil işgal ettiği sina yarım adasından çıktılar ki mısır‘a barış için verdiği sina şimdiki israil‘den büyük.

-araplar ise mısır‘ı dışladılar. israil‘le barış yapan enver sedat‘ı ise şeriatçılar öldürdüler.

-israil daha sonra da Ürdün‘e topraklar verdi. gazze‘den tamamen çıktı filistin‘e devretti. araplar ise intihar saldırıları yaptılar tüm yahudileri öldürmeye yemin ettiler. yetmedi şeriatçılar iktidara geldi filistin‘de.

-israil‘in topraklarının yarısından fazlası çöl. doğru düzgün madeni yok tarım alanı yok. ama yüksek teknolojiyi kullanarak çok güçlü bir sanayi devleti kurdular. israil‘in bilime katkısı tüm arap dünyasının 25 katı. orta doğudaki tek demokrasi. 7 milyon nüfusu içinde 1 milyon arap müslüman vatandaşı yaşıyor. arap ülkelerinde ise tüm yahudileri sürdüler bırakmadılar. kudüs‘ü yahudiler kurdu yüzlerce yıl yahudi kenti dediler. müslümanlar ise muhammed gece miraca çıktı o yüzden kutsal diyorlar kudüse. gece rüyasında gelmiş kudüs‘e. yahudilerin en kutsal mekanlarının üstüne camiler yaptılar o yüzden arkeolojik çalışma bile yapmıyorlar.

bu sene ise israil defalarca uyarmasına rağmen hamas yıl başından beri 800 füze attı israil‘e. israil ise cephanelikleri ve füze atılan yerleri bombalamakla cevap veriyor. evlere telefon ediyor binanızdan füze atıyorlar bombalayacağız boşaltın diye. o yüzden 200 yeri bombaladılar topu topu 20 kişi öldü.bombalanan yer ile ölü sayısı oranına bakarsanız amacın insan öldürmek olmadığını görürsünüz. vatandaşlarını korumak isteyen her ciddi devletin yapması gerektiğini yapıyor. olay bu kadar basit.

ha ben gene aynı fikirdeiym. bu mesele bataklıktır türkiye‘yi ilgilendirmez. zaten gücümüz de yetmez. sadece farklı bakış açısıyla olaylara bakın diye yazdım. filistin tezlerini çok dinlediniz biraz da israil tezlerini dinleyin.


--- spoiler ---
13.07.2015 21:28
Türkler dışında pek de nefret edilmeyen ülke. Hatta seviliyor bile. israil'da ki coca cola fabrikalarında neredeyse herkes filistinli.
Bütün terör örgütleri cihad yapıyorlar ama israile değil diğer müslümanlara. Demek ki seviyorlar kardeşim!
14.05.2018 22:37
14 mayıs 2018 israil gazze katliamı sonrası birazcık dış basın ve özellikle yorumlara baktım, fevkalade bir rahatsızlık söz konusu.. bu noktada israil'in bol acımtırak, yahudi katliamını anlatan, dünyaca ünlü bir yönetmene devlet desteği ile film çektirmesinin zamanı gelmiştir..

ımı ınlırdı fırınlırdı yıkılmış!

yahudi katliamı büyük bir dramdır.. fakat insanlık tarihi boyunca neredeyse her milletin kalkıştığı bu yok etme düşmanlığının ardında, toplumsal cinnet ve faşizm eğiliminin dışında, katlanılmaz yahudi tutumunu aramakta gerekmektedir..
16.05.2018 01:44
değerli enkidu'nun şurada belirttiği; 116903 meselede bence israil'in hala bu kadar rahat şımarmasının sebebi "siyasal islam" iki yüzlüğü. bu bağlamda abdüllatif şener'in yıllar önce söyledikleri de önemli. 116963

mesela bugünden bir örnek;
‘Türkiye-İsrail anlaşmaları iptal edilsin’ önergesine AKP’den ret
www.diken.com.tr

temel karamollaoğlu soruyor;
www.diken.com.tr
“Daha iki gün önce hükümetin enerjiden sorumlu bakanı İsrail ile olan münasebetleri geliştirecek bir anlaşmayı imzaladı mı imzalamadı mı? Onu söyleyin. Siz o anlaşmayı rafa kaldıracak mısınız? İsrail’in bugüne kadar önünü açan onlarca karar aldınız, hanginizi sonlandıracaksınız… Çıkıp miting yapacaksınız, kargalar güler ya!” 
entry girmek için giriş yapınız.
sözlük haberlerine sağ üstte yer alan olaylar sekmesinden ulabilirsiniz.

kitap oku

"falconer hapishanesi"