kurancılık
28.04.2016 16:37
kuran islamı ya da kuranizm olarak da adlandırılan islam düşüncesi. sadece kur'an-ı kerim'i esas alıp hadis ve diğer kaynakları reddeder. islam'ın kuran vasıtasıyla ve kuran'ın da herhangi bir açıklamaya ihtiyaç duymadan rahatça anlaşılabilir olduğunu savunur.

şahsen benim de çok uzun süredir iç hesaplarıma aldığım ancak adını koyamadığım bir düşünceydi. bugün hadislerin tartışmalı konumları, yorumların kişisel yapılmaya başlanması ve aklı kiraya veren düzenin varlığını düşününce ben bunu savunuyorum açıkçası. bugün geçmişteki din alimlerini eleştirmenin bile "dinden çıktın" kafasına evrilmeye başlamış olması çok ama çok itici. asıl islam'a zararı bu kafa veriyor. insanın örnek aldığı din düşünürleri olabilir ancak tamamen aklı devre dışı bırakıp "o böyle söyler, şu böyle söyler" anlayışı bana ters. "sen ne düşünüyorsun" diye sorsak "ben bir şey diyemem" noktasına gelenler var. e o zaman hani allah ile aramdaki bağ? ben hayatım boyunca adamcı ve yakınlarım dışındaki 3. şahıslara bağlanan birisi olmadım ve bu düstur üzerine iyice araştırmaya başladım ve bunu sürdüreceğim. zaten bugün ekranları kaplayan cübbeli tiplerin "sakın tek başınıza kuran okumayın bize katılın, bize bakın" demeye başlamaları sağladıkları çıkarın kanıtı niteliğinde. ben allah'a eğilirim başka da birisine eğilip bükülmem. onun mesajı bana yeter, başkalarınınki değil.
28.04.2016 16:42
islam'da kendi içerisinde tutarlı olan tek ve yegane düşünce. günümüz islam anlayışının rezilliğinin ve akan kanların durdurulması için kullanılması gereken olgudur.
islam'a en büyük zararın mezhepçilikten ve din adamlarından geldiği apaçık ortadayken neden kabul görmez anlaşılır gibi değil.
28.04.2016 16:53
sapıklıktır. alçaklıktır. islam'ın en büyük geleneği olan cemaatçilik anlayışına ters olup önce bireyselliği ardından anarşizmi doğurur. kurallar alimlerden gelir ve biz de uyarız. biz alim değiliz.

yusuf kaplan hocadan gelsin
yenisafak.com
28.04.2016 16:58
kabul görmemesinin temelinde islamı en büyük iki mezhebe ayıran şia ve sünnilik dolayısıyla arap ve fars milliyetçiliği vardır. bunun temelleri ta hz. ömer zamanında atılmış, müslüman arap ordularına savaş kaybeden sasani devleti ve tebaası islam'ı kendilerine göre yorumlamış, sünniligin arap kültürünü empoze etmekte olduğu düşüncesiyle emevi islam'ına karşılık olarak muaviye'nin rakibi hz. ali'nin taraftarı olmuşlardır. her iki taraf da islam'ı peygamberin bıraktığından çok farklı formlara taşımışlardır. bir taraf, peygamber zamanında olmayan, kur'anda adı dahi anılmayan hususlar hakkında ahkam kesmiş, diğer tarafsa hz. ali'nin peygamber olduğunu dahi iddia ederek, islam'ın kendisiyle ters düşmüştür. bugün çok güvenilir olduğu kabul gören buhari ve müslim rivayetlerinde bile peygamberin söylediği iddia edilen bir çok şüpheli hadis vardır.
son söz; islam'ın şartı beştir. bunların içinde hadislere inanmak yazmaz. hadisi reddetmek islam'ı reddetmek değildir. peygamber son olarak veda hutbesinde şöyle söylemiştir. " sizlere allah yolunda olmanız için kur'an ve benim sünnetlerim yeter."
28.04.2016 17:00
kuran okumanın sapıklık olduğunu düşünen tırnak içindeki müslümanları gösteren durum. başka sözüm yok.
28.04.2016 17:44
bu görüşte olmayan Müslümanların "ben kurancı değilim" deme şansı olmadığından isminin değişmesi gereken akım.
ilk ayeti ikra* olan kitabın okunmaması kadar ters bir durum var maalesef.
kuran okumak, o'nu anlamak aklı kesen her Müslümanın asli görevlerinden olduğu gibi, anlayıp yorumlamak da ilimdir. anlaşılamayan yerlerde de okuyanların alimlerin* görüşlerinden faydalanmaları faydalarına olacaktır.
bazı hadislerin sahihiyeti hakkında tereddüt yaşanabilir olmasına rağmen büyük bir kısmı orijinal haliyle günümüze gelmiştir. evet islam Kuran'sız düşünülemeyeceği gibi hz. muhammed*in sünneti olmayan bir islam ile de yaşanılamaz.

düzenleme: imla
14.11.2017 16:57
çağımızın illeti. bir de deizm ile süslüyorlar falan. hadi bakalım ben sadece kuran okuyarak dinimi yaşarım diyen varsa çıksın ortaya. yemez bir kere. senden önce alimler düşünmüş yorumlamış. senin kafana göre yapacağın fikirlerle dinden çıkacağına buhari ve müslim boşuna mı ömrünü verdi. bu sapıklardan kurtulmak dileğiyle.
13.02.2018 20:43
hortlatılmaya çalışılan anlayış. şuradan biraz okuyun da ne kadar içi boş bir düşünce olduğunu görün;
www.merhabahaber.com
13.02.2018 20:48
'kurancılık mezhebi' diye bir söz öbeğini barındıran makalenin linkinin bulunduğu başlık. mezhebi'den sonrasını okumadım.
entry girmek için giriş yapınız.
sözlük kuralları yenilendi. yazmadan önce bakmak ister misin?

kitap oku

"falconer hapishanesi"