bugün
gündem
#azerbaycan
21.11.2020 16:14
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Dağlık Karabağ’a Rus askerlerinin sevkiyatının tamamlandığını bildirdi.
www.diken.com.tr

geçtiğimiz günlerde türkiye'nin de bölgeye asker gönderme tezkeresi meclisten geçmişti.
www.diken.com.tr

Tezkerede, Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ’da meşru müdafaa hakkına dayanarak başlattığı karşı harekat sonucunda, işgal altındaki topraklarının kurtarılması yönünde önemli başarı elde ettiği kaydedildi.
Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan’ın 10 Kasım’da ateşkes imzaladığı, bazı alanların Azerbaycan’a bırakıldığı belirtilen tezkerede, ateşkese uyulup uyulmadığının denetlenmesi amacıyla işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarında ‘Ortak Merkez’ oluşturulacağı aktarıldı.
www.diken.com.tr #karabağ #azerbaycan #ermenistan #rusya
14.11.2020 01:11
Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkesi izleyecek gözlem merkezinin Dağlık Karabağ sınırları dışında kurulması konusunda anlaştığını söyledi.
www.diken.com.tr
Russia Today televizyonuna konuşan Peskov, merkezin Dağlık Karabağ sınırları dışında kurulmasına anlaşmanın imzalanması sürecinde karar verildiğini belirtti. Buna göre, merkezde görev yapacak birlikler Azerbaycan topraklarında konuşlanacak. #karabağ #azerbaycan #ermenistan #rusya
13.11.2020 01:13
gözlem konusuna dair bir açıklama da lavrov'dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ’daki durumun izlenmesi için kurulan Rus-Türk gözlem merkezinin insansız hava araçları (iHA) yardımıyla uzaktan görev yapacağını ve Türk gözlemcilerin Dağlık Karabağ’a girmeyeceğini ifade etti.
www.diken.com.tr #karabağ #azerbaycan #ermenistan #rusya
11.11.2020 22:21
27 eylül 2020 azerbaycan ermenistan çatışması'nın nihai olarak durdurulduğu ve ermenistan başbakanı nikol paşinyan'ın "acı verici bir anlaşma" olarak nitelediği mutabakat. lakin medyada yansıtıldığı gibi bir türk başarısından da söz etmek mümkün değil. köşeyi dönen rusya oldu yine.
www.diken.com.tr

Ateşkesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin duyurdu.
Putin, televizyon yayınında yaptığı açıklamada, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın, Dağlık Karabağ meselesine ilişkin ortak açıklamayı kabul ettiğini bildirdi.
"Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00’dan itibaren ateşkes başladı. Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklar" diyen Putin, Dağlık Karabağ’daki temas hattı ve Karabağ’ın Ermenistan ile bağlandığı koridorda Rus barış güçlerinin konuşlandırılacağını belirtti.
Yerinden edilmişlerin ve mültecilerin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri’nin kontrolünde Dağlık Karabağ’a ve etrafındaki bölgelere döneceğini aktaran Putin, esir ve cenazelerin değişiminin yapılacağını söyledi.
Bölgenin ulaşım bağlantılarında engellerin kaldırılacağını belirten Putin, “Ulaşım, iletişimin kontrolü, Rusya Sınır Güvenlik Servisi kurumları tarafından da sağlanacak” dedi.
Putin, “Varılan anlaşmalar, Dağlık Karabağ krizinin uzun vadeli ve kapsamlı çözümü için adil temelde, Ermeni ve Azerbaycan halklarının çıkarları doğrultusunda gerekli koşulları oluşturacak” ifadesini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ’daki krizle ilgili halka seslendi.
Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında ortak bildirinin imzalandığını belirten Aliyev, bildirinin maddelerini okudu.
Aliyev, “Kelbecer 15 Kasım, Ağdam rayonu 20 Kasım, Laçin ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verilecek” diye konuştu.
“Dağlık Karabağ temas hattı ve Laçin koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker, 90 zırhlı personel aracı konuşlanacak” diyen Aliyev, Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ’da beş yıl süreyle kalacağını, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceğini aktardı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise durumun istikrara kavuşmasının ardından bazı bilgileri kamuoyuyla paylaşacağını ifade etti. Paşinyan, “Aldığım karar, derinlemesine analizlere ve askeri duruma ilişkin bilgi sahibi kişilerin değerlendirmeleri temelinde alındı. Bildiriyi imzalamaktan başka şansım yoktu” dedi.

daha sonra Kremlin, Dağlık Karabağ’a Türk barış gücünün konuşlandırılması konusunda bir anlaşma bulunmadığını açıkladı.
www.diken.com.tr
Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Dağlık Karabağ dışında kurulacak olan ateşkes gözlem merkezinin ayrı bir anlaşmanın konusu olduğunu söyledi.
Rus barış güçleri Dağlık Karabağ’da beş yıl süreyle kalacak, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabilecek.
Rus haber ajansı Sputnik’in Azerbaycan servisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Dağlık Karabağ’da ateşkesin izlenmesi için Rusya ve Türkiye’nin ortak gözlem merkezi kurmasını görüştüğünü bildirmişti.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Dağlık Karabağ’da varılan anlaşmadan sonra ateşkesin nasıl denetleneceği konusunda Ankara’nın yürüttüğü görüşmelerin sürdüğünü ifade etmişti.

daha sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin de Rusya’yla Dağlık Karabağ’da ateşkesi denetleme ve gözetleme görevi yapacağını bildirdi.
www.diken.com.tr

Reuters ajansı Dağlık Karabağ’daki çatışmalardan sonra varılan anlaşmayı ve bunun sonuçlarını analiz etti.
www.diken.com.tr
Analize göre, Putin, Moskova’nın ‘arka bahçesi’ olarak gördüğü bölgede Türkiye’nin varlığının güçlenmesini engellemekle kalmayıp bölgede ’20 yıldır hayalini kurduğu’ barış gücüne de kavuştu. Ancak bu kazanımlar yanıltıcı olabilir.

tabi zaman gösterecek ama olay öncesinde şöyle bir şey yaşanmıştı. zamanla bu ateşkes ile bağlantısı çıkar ortaya:
www.diken.com.tr
Azerbaycan, sınırına yakın bir bölgede Rusya’nın helikopterini vurdu, iki personel hayatını kaybetti.
Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre Mi-24 tipi helikopter, Ermenistan’ın, Azerbaycan’a bağlı özerk cumhuriyet Nahçıvan sınırına yakın bir bölgesinde düşürüldü.
Helikopterde bulunan iki personel hayatını kaybetti. Yaralıların da bulunduğu belirtildi. Açıklamaya göre helikopter taşınabilir bir hava savunma sistemiyle vuruldu.
Bakanlık, sorumluların bulunması için soruşturma başlatıldığını belirtirken, helikopterin Ermenistan’daki Rus hava üssüne giden konvoya eşlik ettiğini kaydetti.
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da helikopteri yanlışlıkla kendilerinin vurduğunu açıkladı. Bakanlık, Rusya’dan özür dilerken, tazminat ödemeye hazır olduklarını belirtti. #karabağ #azerbaycan #ermenistan #rusya
11.11.2020 22:14
dün gece saatlerinde rusya'nın gözetiminde yapılan ateşkes anlaşması ile durulan çatışma. ermenistan için büyük bir yıkım söz konusu ama anlatıldığı gibi azerbaycan açısından bir kazanç söz konusu mu bilemiyorum. kazanan rusya oldu yine.
www.diken.com.tr
(bkz: 10 kasım 2020 azerbaycan ermenistan ateşkes anlaşması) #azerbaycan #ermenistan
27.10.2020 00:34
25 ekim'de iki ülke 26 Ekim’de yerel saatle 08:00’de başlamak üzere insani ateşkes konusunda anlaşmaya vardı.
www.diken.com.tr #azerbaycan #ermenistan
18.10.2020 01:44
bugün 00:00 itibarıyla yeni bir "insani ateşkes" anlaşması sağlanmış.
www.diken.com.tr #azerbaycan #ermenistan
17.10.2020 13:38
şu an için 2'si çocuk 13 sivil hayatını kaybetti, 52 sivil yaralandı. Azerbaycan, Ermenistan'a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü duyurdu.
www.ntv.com.tr

gündüz itibarıyla hasarın boyutları fotoğraflarla netleşti.
www.ntv.com.tr

saldırı anı şu şekilde:
www.ntv.com.tr

ermenistan'ın saldırıda Scud tipi "Elbrus" balistik füzeleri kullandığı tespit edildi.
www.ntv.com.tr #azerbaycan #ermenistan #gence
17.10.2020 04:12
27 eylül 2020 azerbaycan ermenistan çatışması ile başlayan gerilimli süreçte geçtiğimiz günlerde ilan edilen ateşkese rağmen, ermenistan'ın saldırılarına devam ettiği ortamda gece saatlerinde gelen yeni bir füze saldırısı. gence ve mingeçevir kentleri vuruldu. gence'de en az 20 ev yıkıldı. enkazda 12 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. 40'tan fazla yaralı var.
twitter.com
twitter.com
www.ntv.com.tr

fotoğraflar: www.ntv.com.tr #azerbaycan #ermenistan #gence
17.10.2020 04:00
maalesef ateşkes ilanına rağmen ermenistan tarafının saldırıları söz konusu ve an itibarıyla bunun en acısı yaşandı:
(bkz: 17 ekim 2020 azerbaycan saldırısı) #azerbaycan #ermenistan
10.10.2020 22:51
moskova'da dün gece saatlerinde iki ülke, insani amaçla cenazelerin ve esirlerin değişimi için ateşkese varılması konusunda anlaştı.
www.diken.com.tr

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’la telefon görüşmesi yaptı.
Çavuşoğlu, Bayramov’a Türkiye’nin ancak Azerbaycan’ın kabul ettiği kararları destekleyeceğini iletti.
www.diken.com.tr

fakat günün ilerleyen saatlerinde iki ülke de ateşkes ihlali ile birbirini suçladı:
www.diken.com.tr
*Azerbaycan Savunma Bakanlığı, ateşkes ilan edilmesi yönündeki mutabakata rağmen Ermenistan ordusunun cephenin Ağdere-Terter ve Fuzuli-Cebrail yönlerinde saldırı girişiminde bulunduğunu açıkladı.
*Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sekreteri Shushan Stepanyan, ateşkesin başlamasından beş dakika sonra Azerbaycan birliklerinin Karakhambeyli adlı bölgeye saldırı başlattığını ve Dağlık Karabağ (Artsakh) ordusunun önlem aldığını açıkladı. #azerbaycan #ermenistan
09.10.2020 22:51
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ve Ermenistan’ın dışişleri bakanlarını bugün Moskova’da görüşmeye davet etti.
www.diken.com.tr

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, durumun kırılgan olmasına rağmen Dağlık Karabağ çatışmalarında ‘yakında’ ateşkes sağlanacağına inandığını söyledi.
www.diken.com.tr #azerbaycan #ermenistan
07.10.2020 19:17
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan da aynı adımı atmaya hazırsa Ermenistan’ın Dağlık Karabağ konusunda taviz vermeye hazır olduğunu söyledi.
www.diken.com.tr

iran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının bölgesel bir savaşa dönüşebileceği uyarısında bulundu.
www.diken.com.tr #azerbaycan #ermenistan
06.10.2020 00:55
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ ve çevresindeki Azerbaycan topraklarından çekilme takvimi oluşturmasını talep etti ve çatışmaların takvim açıklanana kadar süreceğini söyledi.
www.diken.com.tr

ab, Azerbaycan ve Ermenistan’a ateşkes ve müzakere çağrısında bulundu.
www.diken.com.tr #azerbaycan #ermenistan
03.10.2020 21:21
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın topraklarını özgürleştirmek için kapasitesi olduğuna değinerek, “Azerbaycan bizden destek talep etmedi şimdiye kadar. Ama olur da destek isterlerse, bir millet iki devletiz, yardım ederiz” dedi.
www.diken.com.tr #azerbaycan #ermenistan
01.10.2020 21:22
dün itibarıyla dördüncü güne girildi. Çatışmalar, Karabağ ile Azerbaycan arasındaki sınırın ötesine de yayıldı.
www.diken.com.tr

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalara ilişkin Türkiye’nin ‘savaş yanlısı söylemlerde bulunduğunu’ öne sürerek bunun kabul edilemez olduğunu belirtti.
www.diken.com.tr

çavuşoğlu'nun cevabı:
www.diken.com.tr
"Azerbaycan toprakları için endişe duymazken, Ermenistan’a dayanışma göstermesi işgali desteklemesi anlamına gelir."

rusya ve fransa ayrıca arabuluculuk teklifinde bulundu.
www.diken.com.tr #azerbaycan #ermenistan
28.09.2020 19:22
temmuz ayındaki gerilimden sonra yeniden ortaya çıkan çatışma. azerbaycan, dün Ermenistan ordusunun saat 06:00 sıralarında cephe hattı boyunca Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığını açıkladı.
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da Azerbaycan’ın hava saldırısı ve top atışları gerçekleştirdiğini söyledi.

açıklamalar:
www.diken.com.tr
yetkinreport.com

azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev, 28 Eylül 00:00’dan itibaren savaş halinin ilan edilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.
www.diken.com.tr
Azerbaycan’ın tüm bölgelerinde sıkıyönetim ilan edilecek, buna göre kimliğini doğrulayan belgesi olmayan hiç kimse dışarıya çıkamayacak.
ermenistan'da ise sıkıyönetim çerçevesinde 55 yaş ve altındaki yedek subay, erbaş ve er kadroları için seferberlik çağrısı yapıldı.

ermenistan aihm'e, azerbaycan ise bm'ye başvuracak.
www.diken.com.tr

Ermenistan, Dağlık Karabağ’daki çatışmanın Azerbaycan tarafından başlatıldığını öne sürerek saldırıyı kınadı; Türkiye’nin krize müdahalesinin ‘bölgeyi istikrarsızlaştırdığını’ savundu.
www.diken.com.tr

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan ve Azerbaycan’a Dağlık Karabağ’da çatışmalara derhal son verilmesi çağrısında bulundu.
www.diken.com.tr #azerbaycan #ermenistan
sözlük kuralları yenilendi. yazmadan önce bakmak ister misin?

kitap oku

"türkiye'de deprem"