#enisberberoğlu
12.02.2021 21:57
aym kararına uyulması ile dün hakkındaki tezkerenin Meclis Genel Kurulu’nda okunmasıyla yeniden milletvekili oldu. hakkındaki hukuki süreç de devam ediyor.
www.diken.com.tr

kılıçdaroğlu:
www.diken.com.tr
"Adalet açısından zaten bu gerekiyordu. Öbür türlü tam bir facia olurdu ama sürece baktığımızda sayın Berberoğlu beraatla müebbet arasında yargılandı. Düşünün bazı mahkemeler beraat, bazı mahkemeler müebbet cezası verdi. Nasıl bir yargı, anlayış, etkilenme. Politik gücü de görüyoruz burada ama adaleti de görüyoruz. Sonuçta galip olan adalet. Enis bey geldi, mutluyum, sevinçliyim ama Türkiye adına da üzülüyorum. Böyle bir tablo keşke hiç yaşanmasaydı."
"Bir Anayasa Mahkemesi kararının uygulanmaması, Anayasa Mahkemesi’nin tekrar toplanması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, Adalet Bakanlığı’na ve ilgili mahkemeye kendi kararını göndermesi ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının sadece yargıyı değil, parlamentoyu, idare makamlarını da bağladığını hatırlatması hukuk açısından iyi ama keşke bunların hiçbirisi yaşanmasaydı ve Türkiye böyle bir süreci, Enis Bey de bu kadar büyük acıları yaşamasaydı." #enisberberoğlu
08.02.2021 13:24
aym'nin ikinci ihlal kararı sonrası istanbul başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının bağlayıcı olduğuna dikkat çekerek yeniden yargılama istedi.
www.diken.com.tr #enisberberoğlu
22.01.2021 01:06
anayasa mahkemesi tarafından hakkında bir kez daha hak ihlali kararı alındı. ilk karara uyulmamasının yine bir ihlal olduğuna hükmedildi ve tekrar mahkemeye gönderildi dosya.
www.diken.com.tr #enisberberoğlu
14.10.2020 21:33
anayasa mahkemesinin kararına, cezayı veren istanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi direnerek yeniden yargılanması talebini reddetti.
www.diken.com.tr

chp lideri kemal kılıçdaroğlu;
www.diken.com.tr
"Bir yargı organı diyor ki, ‘Ben AYM kararına uymayacağım.‘ Üst mahkemenin verdiği karara alt mahkeme, ‘Uymayacağım’ diyorsa orada orada bir sorun var. Bir çürüme var"

eski aym başkanı haşim kılıç;
www.diken.com.tr
"Anayasa Mahkemesi ihlal kararı vermişse, durum ihlalin yapıldığı anın öncesine, yani eski haline döner." #enisberberoğlu
18.09.2020 01:27
anayasa mahkemesi tarafından hakkında seçilme ve siyasi faaliyette bulunma, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği yönünde oybirliği ile karar alınan kişi.
www.diken.com.tr #enisberberoğlu
06.06.2020 00:37
tutuklanmasından sonra bu kez coronavirüs tedbirleri kapsamında tahliyesine karar verilen isim. demek ki şunu anlıyoruz. virüse karşı en büyük koz; kürt olmak!
www.haberturk.com
www.diken.com.tr
(bkz: leyla güven)
(bkz: musa farisoğulları) #enisberberoğlu
05.06.2020 01:41
hakkındaki mahkeme kararını içeren cumhurbaşkanlığı tezkeresinin tbmm'de okunması sonucu dün milletvekilliği düşürülen isim:
www.diken.com.tr

açıklaması:
www.diken.com.tr
"Bu karar bana sürpriz olmadı, bana da isabet edecek bir demokrasi piyangosu beklemek fazla saftirik olurdu."

ardından gece yarısında gözaltına alındı ve sonra tutuklandı:
www.ntv.com.tr #enisberberoğlu
21.09.2018 01:50
dünün mutlu eden haberinin öznesi. yargıtay kendisi için milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi. karar sonrası da akşam tahliye edildi. 1,5 yıllık esaret bitti.
www.diken.com.tr #enisberberoğlu
10.10.2017 00:32
hakkındaki 25 yıllık hapis cezası kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozuldu ve tekrar İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.
www.diken.com.tr

ancak bu yeniden yargılamada tutukluluğu devam ediyor şu an için. #enisberberoğlu 
16.06.2017 23:03
o gün ntv'nin yaptığı şu "yanlışlık" da unutulmasın;
www.diken.com.tr

HDP, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını kınayarak “Muhalefet partilerine yönelik darbe sürecine boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz” dedi.
www.diken.com.tr

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına ilişkin, “Böyle bir tutuklama kararı, Türkiye’nin geleceği konusundaki haklı endişeleri daha da arttırmıştır” dedi.
www.diken.com.tr

tüsiad'ın "sesi";
www.diken.com.tr
“Söz konusu uygulamaların yanı sıra adaletin herkes için eşit ve tarafsız tecelli etmediği şüphesini doğurabilecek yaklaşımların, çağdaş bir demokrasinin ayrılmaz bir ilkesi olan, ‘adalete güven’ unsurunu zedelediği aşikardır” #enisberberoğlu 

edit:
hdp'den sırrı süreyya önder;
“Bu ceza çıkmak zorundaydı. Bu bir öç alma cezası değil. Bu ceza çıkmazsa, uluslararası arenada savaş suçlarıyla yargılanma süreci anlamında hükümeti bir hayli sıkıştırmış olan düzlem, tümüyle kesinleşmiş olacaktı. Şimdi buradan bir mahkumiyet uydurmuş olmasalardı, uluslararası zeminlerde bu suçu kendilerinin işlediklerini kabul etmiş olacaklardı. Bu suçu da işlediler.”
www.diken.com.tr
14.06.2017 18:40
mit tır'ları görüntülerini eski cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni can dündar’a verdiği suçlamasıyla yargılandığı davada çıkan karar.
hakkında 25 yıl hapis cezası verildi ve tutuklandı;
www.diken.com.tr
“adaletle hiç alakası olmayan odalarda, hukukun katledildiğini defalarca gördük. mahkemeler seri katil gibi masumları yargıladı, içeri attı, unutmaya çalıştı. biz buraya mağdurlar için geliyorduk, şimdi kendimiz için geldik. siz beni unutmayacaksınız, ben de sizi unutmayacağım. olmadık bir işten, bir haberden böyle bir mağduriyet yarattılar. yaratanlar utansın.”

parti olağanüstü toplandı;
www.diken.com.tr

grup başkanvekili engin altay;
www.diken.com.tr
“yargıçlar vereceği kararlar bakımından ‘diktatörü nasıl hoşnut ederim, vereceğim karar diktatörün bana nasıl sempatiyle bakmasını sağlar’ diye karar veriyorsa, böyle yargıya, böyle adalete lanet olsun”
“chp’ye devlet zorbalığıdır bu. en açık faşist diktatörlüklerde muhalefete yapılabilecek bir uygulamayla karşı karşıyayız. gerek chp, gerek diktatör karşıtları bu ülkenin diktatörün çiftliği olmasına müsaade etmeyeceklerdir”
“bu dosya erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanmasına zemin oluşturan dosyadır. gün gelecek milletvekilimize 25 yıl hapis veren dosya nedeniyle erdoğan uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanacaktır.”

bu arada karar "kaçma şüphesi" sebebiyle alınmış;
www.diken.com.tr

diğer grup başkan vekili özgür özel;
“bu dava saray rejiminin ‘hayır’ diyen milyonlara karşı yürüttüğü bir davadır. bu davanın savcısı da, hakimi de müdahili de, müdahale edeni de aynı kişidir. bu karar faşizmin tescilidir. biz güçlüyüz. biz kazanacağız.”
www.diken.com.tr

kılıçdaroğlu, berberoğlu'nu aramış;
www.diken.com.tr #enisberberoğlu
sözlük haberlerine sağ üstte yer alan olaylar sekmesinden ulabilirsiniz.

kitap oku

"vezir gambiti"