#joebiden
22.01.2021 01:10
ilk kararnamelerinden detaylar:
www.diken.com.tr
Biden, ilk olarak, federal bina ve yerleşkelerde Covid-19 nedeniyle maske takılmasını zorunlu kılan bir karara imza attı.
iklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alan Biden, küresel ısınmayı inkar eden Trump’ın çekildiği Paris iklim Anlaşması’na yeniden dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini imzaladı.
Trump’ın Covid-19 salgınından sonra ayrıldığı Dünya Sağlık Örgütü’ne geri dönülmesine yönelik de bir kararnameyi imzaladı.
Biden, Trump’ın göreve başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra imzaladığı kararname ile başlattığı bazı Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını da kaldırdı.
Ayrıca Biden, Trump döneminin en tartışmalı kararlarından biri olan Meksika sınırına örülen duvara sağlanan fonların kesilmesine yönelik de bir kararname imzaladı.
Biden, Obama’nın yedi yıl değerlendirdikten sonra çevresel nedenlerle Kasım 2015’te reddettiği ancak Trump’ın onayladığı Keystone XL petrol boru hattı projesinin iptaline yönelik kararnameye de imza attı. Kanada petrolünü, ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki rafinerilerine taşıyacak 2 bin 735 kilometrelik petrol boru hattı projesinin günde yaklaşık 800 bin varil petrol aktarımı yapacağı öngörülüyordu.
Biden, Beyaz Saray’daki ilk gününde toplamda 17 ayrı kararnameye imza atmış oldu. #joebiden
21.01.2021 01:39
yemin ederek resmen abd başkanı olan ve görevine başlayan isim.
www.diken.com.tr
Biden’ın yemin töreni, alışılmışın dışında, Covid-19 önlemleri çerçevesinde sınırlı sayıda insanla gerçekleşti.
ilk önce Kamala Harris, başkan yardımcısı olarak yemin etti. Harris ilk kadın, ilk siyah ve ilk Asyalı Amerikalı başkan yardımcısı oldu.
Biden ise Türkiye saatiyle 19.48 itibariyle yeminini ederek resmi olarak 46’ncı ABD başkanı oldu.
Törende hazır bulunanlara teşekkür ettikten sonra Biden, “Bugün Amerika’nın günü. Bugün demokrasinin günü” dedi.

göreve gelmesiyle ilk uygulamaları:
yetkinreport.com
ilk imzası, Trump’ın Meksika sınırına ördüğü duvarın inşaatını durdurmak oldu. ikinci imzasında Trump’ın Müslüman ülkelerden seyahat yasağını kaldırdı. Üçüncü imzasıyla Trump’ın çıktığı Paris iklim Anlaşmasına döndü. Devamında ABD’yi Dünya Sağlık Örgütüne döndürdü, kovitle mücadele planını güncelledi, hükümet kuruluşlarında ırk ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması için iki kararname imzaladı ve Trump’ın son dakikada aldığı bütün kararları durdurdu.
yetkinreport.com #joebiden
11.11.2020 19:32
ilk olarak "resmi sonuçlar" bekleniyordu ama daha fazla uzun sürmedi ve cumhurbaşkanı erdoğan da kendisini tebrik etti. erdoğan trump için de teşekkür mesajı verdi ayrıca.
www.diken.com.tr
"Başkan yardımcılığınız sırasında da birçok vesileyle görüştüğümüz gibi, Türkiye-ABD ilişkileri köklü temellere dayanan stratejik bir nitelik taşımaktadır. Günümüzde küresel ve bölgesel düzeyde karşılaştığımız sınamalar, ortak çıkarlar ve değerlere dayalı bu ilişkilerimizi daha da geliştirmemizi ve güçlendirmemizi gerekli kılmaktadır. Önümüzdeki dönemde ABD yönetimiyle bu doğrultuda yakın çalışma hususundaki kararlılığımızı tekrarlıyor, ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliği ve müttefiklik bağının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de dünya barışına hayati katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum. Seçim başarınızı tebrik ediyor, Amerika Birleşik Devletleri halkının barış ve refahı için en içten dileklerimi iletiyorum."

trump'a;
"Türkiye-ABD ilişkilerinin ortak çıkar ve değerlerimiz temelinde gelişmesi için ortaya koyduğunuz samimi kararlı vizyon için teşekkür ederim." #joebiden
09.11.2020 19:22
Biden’ın gerisinde kalan Donald Trump’a danışmanlığını da yürüten damadı Jared Kushner ve First Lady Melania Trump, yenilgiyi kabul etme tavsiyesinde bulundu.
www.diken.com.tr

Biden, seçimlerde başkan olacak kadar oy almasının ardından corona virüsü ile mücadele dahil olmak üzere başkanlık döneminde atacağı ilk adımların hazırlığını yaparken, ABD Başkanı Donald Trump seçim sonuçlarını tartışmaya açmak amacıyla mitingler düzenleyecek.
www.diken.com.tr

Dünya liderleri, Biden’ın seçilmesini nasıl karşıladı?
www.diken.com.tr

Başkan Donald Trump avukatlarının Philedelphia Four Seasons Hotel’de büyük bir basın toplantısı yapacağını duyurmuştu. Ancak ‘büyük toplantı’ otelde değil, Four Seasons Landscaping isimli küçük bir bahçecilik şirketinin önünde düzenlendi.
www.diken.com.tr
Bu hata sosyal medya kullanıcıları arasında alay konusu olurken Trump’ın gidişine yaraşır bir toplantı olduğu yorumları yapıldı. #abdseçim #donaldtrump #joebiden
08.11.2020 02:25
Associated Press (AP) haber ajansı, 284 delegeye ulaşan Demokrat aday Joe Biden'ın ABD'nin 46. başkanı olduğunu duyurdu. Joe Biden, yaptığı açıklamada, "Beni seçmenizden dolayı onur duyuyorum, önümüzde zor bir yıl var" mesajını verdi.
www.ntv.com.tr

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık seçimlerinde usulsüzlükler olduğunu öne sürerek "Bu seçimleri, hukuki yollarla kullanılan 71 milyon oyla ben kazandım." ifadesini kullandı.
www.ntv.com.tr

halk Biden'ın zaferini kutluyor.
www.ntv.com.tr

bundan sonra ne olacak? Demokrat Aday Joe Biden'ın Başkanlık seçimini kazandığının açıklanmasının ardından bir aydan uzun sürecek bir süreç de başlamış oldu. İtirazların yargıya taşınmasıyla süre daha fazla uzayabilir.
www.ntv.com.tr

Trump’ın avukatı Rudy Giuliani, seçim sonuçları ile ilgili Pazartesi gününden itibaren birçok eyalette yapılan sahtekarlıklarla ilgili dava açacaklarını belirtti.
www.ntv.com.tr

first lady jill biden'in profili:
www.ntv.com.tr #abdseçim #donaldtrump #joebiden
08.11.2020 02:21
uzun sürecin ardından 2020 abd başkanlık seçimleri'nde Pennsylvania’daki oy sayımının sonucuna göre 273 delegeye ulaşarak başkanlığını ilan eden isim.
www.diken.com.tr

açıklaması:
twitter.com
"Amerika, büyük ülkemize liderlik etmem için beni seçtiğin için onur duyuyorum. işimiz ağır, ancak bana oy veren veya vermeyen; her Amerikalı’nın başkanı olacağıma söz veriyorum. Bana verdiğiniz inancı koruyacağım." #joebiden
08.11.2020 02:18
dün türkiye'nin akşam saatleri itibarıyla joe biden'ın gerekli delege sayısını elde etmesiyle zaferini ilan ettiği seçim. Pennsylvania’daki oy sayımının sonucuna göre Biden’ın en az 273 delegeyle başkanlığa hak kazandığını duyuruldu.
www.diken.com.tr

biden:
"Amerika, büyük ülkemize liderlik etmem için beni seçtiğin için onur duyuyorum. İşimiz ağır, ancak bana oy veren veya vermeyen; her Amerikalı’nın başkanı olacağıma söz veriyorum. Bana verdiğiniz inancı koruyacağım."

ABD Başkanı Donald Trump, Pennsylvania’da seçim günü sandıklar kapandıktan sonra, on binlerce oyun, “yasa dışı” şekilde teslim alındığını öne sürmüş, aynı olayın yarışın başa baş gittiği diğer bazı eyaletlerde de yaşandığını iddia etmişti. #abdseçim #donaldtrump #joebiden
07.11.2020 02:35
gözler dört eyalete çevrildi. İbre Joe Biden’dan yana ama Donald Trump yarıştan kopmuş değil.
www.diken.com.tr

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçimin hileli olduğuna ve oyların sayımının durdurulması gerektiğine dair açıklamaları, aralarında 2012 yılında Obama’ya karşı yarışan Mitt Romney’in de bulunduğu bazı cumhuriyetçi siyasetçilerden tepki aldı.
www.diken.com.tr

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski danışmanı ve vekili Steve Bannon’un hesabını, Covid-19 ile mücadelede ülkenin önde gelen otoritesi Dr. Anthony Fauci’nin ve FBI direktörü Christopher Wray’ın ‘kafalarının kesilmesini’ ve Beyaz Saray’ın dışına ‘uyarı’ olarak asılmasını talep ettikten sonra kapattı.
www.diken.com.tr

ABD seçimlerine hile karıştığını ya da oyların çalındığını düşünen Donald Trump yanlıları sokağa çıktı. Bazılarının silahlı olduğu görülürken karşıt gruplar arasında gerilim yaşandı.
www.diken.com.tr

başkanlık şansı giderek azalan Başkan Donald Trump seçimlerin ‘çalındığını’ iddia etti.
www.diken.com.tr #abdseçim #donaldtrump #joebiden
06.11.2020 02:05
şu an için oy sayımlarına ilişkin usulsüzlük olduğu iddiasıyla eyalet mahkemelerine başvuran Cumhuriyetçilerin Michigan ve Georgia'daki dava talepleri kabul edilmedi. Öte yandan Michigan eyaletindeki oy sayımının durdurulması için yaptığı başvuru da, mahkeme tarafından reddedildi.
www.ntv.com.tr

Demokratların başkan adayı Joe Biden, iki kritik eyalette rakibinin önüne geçmesinin ardından seçimi kazanmaya bir adım daha yaklaştı.
www.diken.com.tr

Twitter, Trump’ın “SEÇİM GÜNÜNDEN SONRA GELEN OYLAR SAYILMAYACAKTIR” yazan tweet’ini “Bu Tweette paylaşılan içeriklerin bir kısmı veya tümü tartışmalıdır ve bir seçime ya da başka bir toplumsal sürece katılma konusunda yanlış yönlendiriyor olabilir” olarak etiketledi.
www.diken.com.tr

Demokrat aday Joe Biden 71 milyonu geçen oyla Amerikan tarihinin en fazla oy alan başkan adayı oldu ve eski başkan Barack Obama'nın rekorunu geliştirdi. Obama'nın rekorunu geçmesi beklenen ABD Başkanı Donald Trump, 68,1 milyon oya ulaştı.
www.ntv.com.tr
Obama, 2008 seçimlerinde aldığı 69,4 milyon oyla rekor kırmıştı. #abdseçim #donaldtrump #joebiden
05.11.2020 02:23
sonuçların gelmesiyle bir belirsizlik halinin olduğu açık. lakin biden için işler daha parlak görünüyor ve trump ise abd'de pek de alışık olunmadığı biçimde "koltuğumu vermem" telaşında...

şimdilik Demokrat aday Biden'ın 248, Başkan Trump'ın 214 delegesi bulunuyor. ABD Başkanı'nın kim olacağı, büyük ölçüde Wisconsin, Michigan, Nevada ve Pennsylvania gibi eyaletlerin sonuçlarına bağlı. Ancak son saatlerde Biden'ın Michigan'da öne geçip farkı iyice açması ibreyi Biden'a döndürdü. Son olarak Biden'ın Wisconsin'de seçimi kazandığı açıklandı. Trump’ın Wisconsin eyaleti için oyların tekrar sayılması konusunda istekte bulunacağı açıklandı. Trump'ın ekibi ayrıca Michigan ve Pensilvanya'da oy sayım işlemlerinin durdurulması talebinde bulundu. Biden yaptığı açıklamada, "Kimin başkan olacağına halk karar verir. Zafer ilan etmek için burda değilim ama başkan olmak için gereken 270 delegeyi kolaylıkla aşacağız. Kazanan biz olacağız. Sayım bitince gerekli delege sayısına ulaşacağız" açıklamasında bulundu.
www.ntv.com.tr

ABD Başkanı Donald Trump, seçim yarışı devam ederken günün ilk açıklamasını Twitter'dan yaptı. Trump, mektuplar aracılığıyla gönderilen oy pusulalarına tepki gösterek, "Oylarım sihirli bir şekilde yok olmaya başladı" dedi.
www.ntv.com.tr

Sonuç neden halen belirsiz?
www.diken.com.tr
Nedeni basit: Henüz yeterince oy sayılmadı.
Dahası, pandemi nedeniyle postayla kullanılan oyların sayımı zaman gerektirdiği için sonucun netleşmesi günler alabilir. Üstüne bir de sonuçlar ‘karakolluk’ olursa haftalardan bahsedilebilir.

Demokrat Parti adayı Joe Biden, rakibi ABD Başkanı Donald Trump’ı ‘salıncak’ eyaletlerden Wisconsin’de 21 bin, Michigan’da 37 bin oy farkla geçerek avantaj yakaladı.
www.diken.com.tr

ABD Başkanı Donald Trump, seçim sonuçlarında açık ara önde olduğunu ancak Demokrat Partililerin seçimi ‘çalmaya’ çalıştığını öne sürdü.
www.diken.com.tr

günün ilk saatlerindeki gelişme:
www.diken.com.tr

Başkanlık koltuğunu korumaya çalışan ABD Başkanı Donald Trump, seçimin sonucunu belirleyebilecek birkaç ‘salıncak’ eyalette sayımın tamamlanmamasına rağmen Demokrat rakibi Joe Biden karşısında zafer ilan etti.
www.diken.com.tr

sabah ABD seçimlerinde başkanlığı Donald Trump’ın kazanacağı beklentisi ile alımların arttığı Halkbank hisseleri yüzde 7’ye yakın yükseldi.
www.diken.com.tr #abdseçim #donaldtrump #joebiden
18.08.2020 23:25
aralık ayında new york times'a verdiği röportajdaki
www.diken.com.tr

"Bence ona (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım. Parlamento’ya katkı sunmak isteyen Kürt toplumunu entegre etmek için… Bu iş bir süre iyi gidiyordu. Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan’ı yenecek duruma gelmeleri için hâlâ var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz. Yapacağım en son şey, ona Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu. Kesinlikle en son şey. Ve onlara Kürtlerle ilgili olarak birkaç görüşmem oldu. O dönem henüz üzerlerine gitmiyorlardı. Yani şunu göstermemiz lazım. Türkiye, Rusya’ya bağımlı olmayı istemek zorunda değil. Uzun bir zaman önce o elmadan bir ısırık aldılar. Ama şu ana kadar onlara davrandığımız şekilde davranmaya devam etmeyeceğimizi anlamak zorundalar. Yani çok endişeliyim. Hava üslerimiz ve onlara erişimimize dair de çok endişeliyim. Bence bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek, onun bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edeceğimizle ilgilenmek bizim için son derece fazla iş olacak. Özellikle Doğu Akdeniz’de petrolle ilgili faaliyetleri ve görüşülmesi uzun sürecek olan çok sayıda başka şey… Ama cevabım ‘evet, endişeliyim’."

sözleri ile geçtiğimiz günlerde gündem olan abd başkan adayı. o tarihte henüz kesin başkan adayı olmaması bir yana saçmalıklarına zaten tarih dersi vermemiz yeterli olacaktır. burada esas olan iktidarın bu videoyu onca süre bekletip ne hikmetse şimdi ortalığa düşürmesi. yine bir erdoğan'a su taşıma işi. #joebiden
sözlük kuralları yenilendi. yazmadan önce bakmak ister misin?

kitap oku

"vezir gambiti"