bugün
gündem
#karabağ
21.11.2020 16:14
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Dağlık Karabağ’a Rus askerlerinin sevkiyatının tamamlandığını bildirdi.
www.diken.com.tr

geçtiğimiz günlerde türkiye'nin de bölgeye asker gönderme tezkeresi meclisten geçmişti.
www.diken.com.tr

Tezkerede, Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ’da meşru müdafaa hakkına dayanarak başlattığı karşı harekat sonucunda, işgal altındaki topraklarının kurtarılması yönünde önemli başarı elde ettiği kaydedildi.
Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan’ın 10 Kasım’da ateşkes imzaladığı, bazı alanların Azerbaycan’a bırakıldığı belirtilen tezkerede, ateşkese uyulup uyulmadığının denetlenmesi amacıyla işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarında ‘Ortak Merkez’ oluşturulacağı aktarıldı.
www.diken.com.tr #karabağ #azerbaycan #ermenistan #rusya
14.11.2020 01:11
Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkesi izleyecek gözlem merkezinin Dağlık Karabağ sınırları dışında kurulması konusunda anlaştığını söyledi.
www.diken.com.tr
Russia Today televizyonuna konuşan Peskov, merkezin Dağlık Karabağ sınırları dışında kurulmasına anlaşmanın imzalanması sürecinde karar verildiğini belirtti. Buna göre, merkezde görev yapacak birlikler Azerbaycan topraklarında konuşlanacak. #karabağ #azerbaycan #ermenistan #rusya
13.11.2020 01:13
gözlem konusuna dair bir açıklama da lavrov'dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ’daki durumun izlenmesi için kurulan Rus-Türk gözlem merkezinin insansız hava araçları (iHA) yardımıyla uzaktan görev yapacağını ve Türk gözlemcilerin Dağlık Karabağ’a girmeyeceğini ifade etti.
www.diken.com.tr #karabağ #azerbaycan #ermenistan #rusya
11.11.2020 22:21
27 eylül 2020 azerbaycan ermenistan çatışması'nın nihai olarak durdurulduğu ve ermenistan başbakanı nikol paşinyan'ın "acı verici bir anlaşma" olarak nitelediği mutabakat. lakin medyada yansıtıldığı gibi bir türk başarısından da söz etmek mümkün değil. köşeyi dönen rusya oldu yine.
www.diken.com.tr

Ateşkesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin duyurdu.
Putin, televizyon yayınında yaptığı açıklamada, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın, Dağlık Karabağ meselesine ilişkin ortak açıklamayı kabul ettiğini bildirdi.
"Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00’dan itibaren ateşkes başladı. Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklar" diyen Putin, Dağlık Karabağ’daki temas hattı ve Karabağ’ın Ermenistan ile bağlandığı koridorda Rus barış güçlerinin konuşlandırılacağını belirtti.
Yerinden edilmişlerin ve mültecilerin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri’nin kontrolünde Dağlık Karabağ’a ve etrafındaki bölgelere döneceğini aktaran Putin, esir ve cenazelerin değişiminin yapılacağını söyledi.
Bölgenin ulaşım bağlantılarında engellerin kaldırılacağını belirten Putin, “Ulaşım, iletişimin kontrolü, Rusya Sınır Güvenlik Servisi kurumları tarafından da sağlanacak” dedi.
Putin, “Varılan anlaşmalar, Dağlık Karabağ krizinin uzun vadeli ve kapsamlı çözümü için adil temelde, Ermeni ve Azerbaycan halklarının çıkarları doğrultusunda gerekli koşulları oluşturacak” ifadesini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ’daki krizle ilgili halka seslendi.
Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında ortak bildirinin imzalandığını belirten Aliyev, bildirinin maddelerini okudu.
Aliyev, “Kelbecer 15 Kasım, Ağdam rayonu 20 Kasım, Laçin ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verilecek” diye konuştu.
“Dağlık Karabağ temas hattı ve Laçin koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker, 90 zırhlı personel aracı konuşlanacak” diyen Aliyev, Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ’da beş yıl süreyle kalacağını, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceğini aktardı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise durumun istikrara kavuşmasının ardından bazı bilgileri kamuoyuyla paylaşacağını ifade etti. Paşinyan, “Aldığım karar, derinlemesine analizlere ve askeri duruma ilişkin bilgi sahibi kişilerin değerlendirmeleri temelinde alındı. Bildiriyi imzalamaktan başka şansım yoktu” dedi.

daha sonra Kremlin, Dağlık Karabağ’a Türk barış gücünün konuşlandırılması konusunda bir anlaşma bulunmadığını açıkladı.
www.diken.com.tr
Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Dağlık Karabağ dışında kurulacak olan ateşkes gözlem merkezinin ayrı bir anlaşmanın konusu olduğunu söyledi.
Rus barış güçleri Dağlık Karabağ’da beş yıl süreyle kalacak, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabilecek.
Rus haber ajansı Sputnik’in Azerbaycan servisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Dağlık Karabağ’da ateşkesin izlenmesi için Rusya ve Türkiye’nin ortak gözlem merkezi kurmasını görüştüğünü bildirmişti.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Dağlık Karabağ’da varılan anlaşmadan sonra ateşkesin nasıl denetleneceği konusunda Ankara’nın yürüttüğü görüşmelerin sürdüğünü ifade etmişti.

daha sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin de Rusya’yla Dağlık Karabağ’da ateşkesi denetleme ve gözetleme görevi yapacağını bildirdi.
www.diken.com.tr

Reuters ajansı Dağlık Karabağ’daki çatışmalardan sonra varılan anlaşmayı ve bunun sonuçlarını analiz etti.
www.diken.com.tr
Analize göre, Putin, Moskova’nın ‘arka bahçesi’ olarak gördüğü bölgede Türkiye’nin varlığının güçlenmesini engellemekle kalmayıp bölgede ’20 yıldır hayalini kurduğu’ barış gücüne de kavuştu. Ancak bu kazanımlar yanıltıcı olabilir.

tabi zaman gösterecek ama olay öncesinde şöyle bir şey yaşanmıştı. zamanla bu ateşkes ile bağlantısı çıkar ortaya:
www.diken.com.tr
Azerbaycan, sınırına yakın bir bölgede Rusya’nın helikopterini vurdu, iki personel hayatını kaybetti.
Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre Mi-24 tipi helikopter, Ermenistan’ın, Azerbaycan’a bağlı özerk cumhuriyet Nahçıvan sınırına yakın bir bölgesinde düşürüldü.
Helikopterde bulunan iki personel hayatını kaybetti. Yaralıların da bulunduğu belirtildi. Açıklamaya göre helikopter taşınabilir bir hava savunma sistemiyle vuruldu.
Bakanlık, sorumluların bulunması için soruşturma başlatıldığını belirtirken, helikopterin Ermenistan’daki Rus hava üssüne giden konvoya eşlik ettiğini kaydetti.
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da helikopteri yanlışlıkla kendilerinin vurduğunu açıkladı. Bakanlık, Rusya’dan özür dilerken, tazminat ödemeye hazır olduklarını belirtti. #karabağ #azerbaycan #ermenistan #rusya
23.08.2017 23:47
uefa şampiyonlar ligi play-off turu ilk maçında evinde 1-0 yendiği kopenhag'a deplasmanda 2-1 yenilmesine rağmen gruplara kalmış olan takım. tarihte ilk kez bir azerbaycan takımı devler sahnesinde. büyük bir iş. buraya yıllarca emekleriyle geldiler. zorladılar, direkten döndüler ama bu kez başardılar. helal olsun. #karabağ
entrylerde "#" kullanarak etiketleme yapabilirsiniz.

kitap oku

"türkiye'de deprem"