#merkezbankası
22.01.2021 01:02
politika faizinin yüzde 17’de sabit tutulduğu karar. Son iki toplantıdır faizi yükselten banka, bu kez faizi sabit tuttu.
www.diken.com.tr #merkezbankası #faiz
24.12.2020 19:40
bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 200 baz puanlık artışla yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltildiği karar. faiz inadından sonra şimdi de yüksek faizler gelmeye başladı "yeni" yönetimle birlikte.
www.diken.com.tr #merkezbankası #faiz
21.11.2020 16:27
yeni başkan naci ağbal döneminin merakla beklenen para politikaları kurulu toplantısından çıkan karar. banka, bir hafta vadeli repo ihale faizini 475 baz puan artırarak yüzde 10.25’ten yüzde 15’e yükseltti. karar sonrası dolar 7.58’e kadar gerilerken, avro 9 liranın altını görerek 8.9 seviyelerine kadar geldi.
www.diken.com.tr

hazine ve maliye bakanı lütfi elvan;
www.diken.com.tr
Elvan politikaların makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sağlayacak şekilde oluşturulacağını söyledi.

uzun süre faiz konusunda direnen cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın yorumu:
"Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız. Dün yapılan faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum. Asıl hedefimiz önce enflasyonu tek haneli rakamlara, ardından orta vadeli seviyeye düşürerek faizlerin de buna uygun şekilde aşağı inmesini temin etmektir. Bunu başardığımızda kurun da istikrara kavuşacağını düşünüyorum. Türkiye’yi faiz, enflasyon ve sarmalından çıkarmamız şart. Aksi halde sürekli bu tartışmayı yaşamak zorunda kalacağız."
www.diken.com.tr #merkezbankası #faiz
09.11.2020 19:17
akp'den reuters'a yapılan değerlendirmeler:
www.diken.com.tr
Yetkililerden biri ”Döviz kurundaki yükseliş gerçekten beklentileri çok hızlı aştı. Bazı adımların bir etkisi olması bekleniyordu, ancak bu da olmadı” dedi.
AKP’li başka bir yetkili ise, Ağbal’ın yeni görevinde ‘zorlu bir sınavla’ karşı karşıya olduğunu, ancak lira üzerindeki baskının bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilecek ‘güçlü bir isim’ olduğunu söyledi.
Yetkili, ‘Daha güçlü bir merkez bankası yöneticisi göreceğiz’ demekle birlikte, Ağbal’ın ‘akıllı davranacağını’ da vurguladı.
Ağbal’ın siyasi müdahaleyi kabul edecek biri olarak görülmediğini de sözlerine ekleyen üst düzey görevli, “Zor bir görev ama döviz kurundaki hızlı yükselişi durdurmak için adımlar atılmalıdır” dedi.

öte yandan göreve başlayan naci ağbal'dan da açıklamalar var:
www.diken.com.tr
"Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacak. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecek. 19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip gelişmeler de yakından takip edilerek. Oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacak." #merkezbankası
09.11.2020 18:42
resmi gazete'de ilan edilen bir gece yarısı kararnamesi ile merkez bankası başkanı murat uysal'ın görevden alınması kararı. yerine eski maliye bakanı naci ağbal atandı. yaklaşık 1.5 yıllık sürenin sonunda yine ülkenin merkez bankasının başkanı görevden alınıyor. kurumların düzeni yok oluyor...
www.diken.com.tr

chp ve gelecek partisi'nden eleştiriler:
www.diken.com.tr #merkezbankası
22.05.2020 00:24
Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinin 50 baz puan inişle yüzde 8.75’ten yüzde 8.25’e çekilmesi kararı.
www.diken.com.tr

Merkez Bankası, martta Türkiye’deki ilk ‘corona’ vakasının tespit edilmesinden sonraki iki PPK toplantısında politika faizini toplamda 200 baz puan indirmişti.
MB murat uysal başkanlığındaki son dokuz PPK toplantısında toplam 1575 baz puanlık faiz indirimine gitmiş oldu. #merkezbankası #faiz
26.07.2019 00:14
yeni başkan murat uysal'ın ilk icraatı olarak beklenen de çok gelen faiz düşürme kararı.
www.diken.com.tr
Uysal başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu’nda (PPK) yüzde 24 düzeyindeki politika faizini 425 baz puan indirdi. Böylece bir haftalık repo faizi yüzde 19.75’e geriledi. Piyasada genel beklenti politika faizinin yüzde 21.50’ye düşürülmesiydi.

dolar da 5.65'e kadar geriledi.
www.diken.com.tr #merkezbankası #faiz
07.07.2019 23:43
belirtilen bilgilere göre cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, Marmara Bölgesi milletvekilleriyle yaptığı toplantıda kararla ilgili olarak;
“Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. ‘Faiz düşerse, enflasyon düşer’ dedik. Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik.” demiş.
www.gazeteduvar.com.tr

saadet partisi genel başkanı temel karamollaoğlu;
www.diken.com.tr
“Faiz bir sistem meselesidir. Faizin içinde bütün faaliyetlerinizi yürütürken; indirip, çıkarmak sizin politikalarınızla alakalıdır, MB başkanıyla değil. Bizim de bugüne kadar söylemek istediğimiz bu, gerçekleri görün. Bu MB başkanının tavrından kaynaklanmıyor, sizin politikalarınızın yanlışlığından kaynaklanıyor. Ekonomi, başına koyduğunuz adamların şahsından dolayı ne düzelir, ne bozulur. Sizin uyguladığınız politikalar sebebiyle düzelir veya bozulur. Onun için biz ‘liyakat’ diyoruz. Ehil insanı koyacaksınız, o zaman düzelir.”

Merkez Bankası'nın kulvarı farklı ondan olabilir mi? MB, AKP'nin alt teşkilatı değil sonuçta. 6 Temmuz kararı Cumhuriyet'in esasında kara günlerinden birisi olacakken yaşanan onca fenalıklar sebebiyle çıta öyle bir yükseldi ki normal bir olaymış gibi karşılandı. #merkezbankası
06.07.2019 23:19
bu sabah resmi gazete'de çıkan cumhurbaşkanlığı atama kararı ile merkez bankası başkanı murat çetinkaya'nın görevden alınması olayı. yerine ise yardımcısı murat uysal atandı.
www.diken.com.tr
www.tcmb.gov.tr

chp sözcüsü faik öztrak;
www.diken.com.tr
"Bunu da gördük. Bağımsız TCMB’nin Başkanı, Cumhurbaşkanı tarafından kurumsal hedeflere ulaşılamaması gerekçesiyle bir gece yarısı görevden alındı. Bunu yapanlar bizim ekonomi yönetimimize güvenin deme hakkını kaybetmiştir. TCMB Sarayın elinde tutsaktır NOKTA."
twitter.com

iyi parti genel başkan yardımcısı ve aynı zamanda eski merkez bankası başkanı durmuş yılmaz;
www.diken.com.tr
"Başkan (Guvernör) ancak, 27 nci maddedeki yasakların gerçekleşmesi ve bu Kanunla kendisine verilen görevlerin devamlı surette ifasını imkansız kılacak durumların ortaya çıkması hallerinde, atanmasındaki usule göre görevinden af olunabilir. Yukarıda belirtilen hususlar dışında, kendisi istifa etmediği sürece, Başkanın görevden alınması mümkün değildir.Bu güvence MB bağımsızlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Uygulamadan da görüleceği üzere bu hususun yasada yazması gerekli koşuldur."
twitter.com #merkezbankası
10.05.2019 01:48
dün 6.25'leri zorlamasından sonra merkez bankası'ndan iki hamle geldi.
www.diken.com.tr
mb, bir haftalık repo ihalelerine bir süreliğine ara verdiğini açıkladı ve bankaların lira zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. #dolar #merkezbankası
14.09.2018 00:48
bir hafta vadeli repo faizinin 625 baz puan arttırılarak yüzde 24’e çıkması kararı.
www.diken.com.tr

karar sonrası dolar sert düşüş göstererek 6 lira civarına kadar düştü, daha sonra 6.20'lere geldi.
www.diken.com.tr #merkezbankası #faiz #dolar
24.07.2018 19:49
politika faizi haftalık repo faiz oranının yüzde 17.75’te sabit tutulması kararı. dolar 4,93'lere kadar çıktı.
www.diken.com.tr

borsa ise yüzde 3,33 değer kaybetti.
www.diken.com.tr #merkezbankası #faiz #dolar
24.05.2018 00:45
23 mayıs 2018 dolar kuru'nun 4,9282'ye kadar çıkmasıyla olağanüstü toplanan mb'nin aldığı karar. geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 13.5’ten 16.5’e yükseltildi. dolar daha sonra bu faiz kararı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamalarının da etkisiyle günün en düşük seviyesi olan 4.55’e kadar geriledi.
www.diken.com.tr #merkezbankası #faiz
sözlük haberlerine sağ üstte yer alan olaylar sekmesinden ulabilirsiniz.

kitap oku

"vezir gambiti"