bugün
gündem
the queen's gambit
04.02.2021 01:49
abd'li yazar walter tevis'in 1983'te çıkan ve geçtiğimiz yıl aynı isimle netflix'teki dizi versiyonu sayesinde kitlelerce tanınan romanı. dilimize ithaki yayınları tarafından vezir gambiti adıyla kazandırıldı.
www.idefix.com

satranç dehası Beth Harmon'un, sakinleştirici ve alkol bağımlılığı ile mücadelesi verdiği yetimhaneki çocukluğundan, Büyük Usta rütbesine muzaffer yükselişine kadar izini sürüyor.
feminizme, satranca, bağımlıklara dair hem bir yetişkinliğe adım romanı hem bir gerilim hikâyesi hem de bir spor macerası.
Sekiz yaşında ve hayatta yapayalnız kalmış Beth Harmon diğerleri arasında göze batmayan, sıradan bir çocuktu, ta ki ilk gördüğü andan itibaren aklını çelen bu garip oyunla tanışana kadar. Bu altmış dört karelik tahta üzerinde bambaşka bir gelecekle karşılaşan Beth adım adım, her hamlesinde didinip çabalayarak kadınlara kapalı satranç camiasının zirvesini hedeflemekte. Her oyunda rakibinin yanı sıra koca bir geleneğe karşı da hamle yapıyor. Durumu tartıyor, geleceği öngörüyor, rakibinin aklını okumaya çalışıyor ve taşları yerinden oynatıyor. Satrancın siyah beyaz dünyasında zirve dâhilere her zaman açık olsa da gerçekte işler bundan biraz farklı işliyor.
Walter Tevis, Vezir Gambiti’nde zekâ dolu ve usta işi bir oyunu tek bir cinsiyete sıkıştırmaya çalışanları ezip geçerken dâhi bir kadının en az yaptığı hamleler kadar girift iç dünyasını sıkı bir serüvenle anlatıyor.

divitle kitap etkinliği'nin bu ayki kitabı oldu. herkese keyifli okumalar. diziyi izleyenler olursa da yine bu başlık altında görüşlerini bekleriz.
entry girmek için giriş yapınız.
son 30 gün içerisindeki bildirimlerinize sağ üstte yer alan bildirim sekmesinden ulaşabilirsiniz.

kitap oku

"veba geceleri"